Otwórz/zamknij mapę strony

191029 grantyNawet o 200 tys. zł dofinansowania na projekty B+R mogli ubiegać się członkowie zespołów naukowych, w ramach pierwszego Programu Grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Całkowita wartość środków przeznaczonych na dotacje wyniosła 4 mln zł. Celem programu jest wsparcie jednostek naukowych w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych, zmierzających do tworzenia prototypów oraz innowacyjnych technologii.

Przedmiotem wsparcia będą prace badawcze o wysokim potencjale do komercjalizacji. Podczas konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie poświęcone prezentacji projektów grantowych, marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że właśnie m.in. w tym celu, samorząd województwa utworzył Podkarpackie Centrum Innowacji.

- To bardzo ważny etap w rozwoju PCI. Ważny etap w jego życiu i działalności - czyli wspieraniu przedsiębiorczości, innowacji i podkarpackiej gospodarki. Dziś zaczynamy procesem grantowym, a w finale chcemy mieć patenty, wynalazki, start-upy czy przedsiębiorstwa spin-offowe. Czyli wszytko co się wiąże z konkretnym produktem, umożliwiającym wejście na rynek. I mam tu na myśli wejście na wysoki poziom innowacji – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek zwrócił także uwagę na niemałą popularność debiutującego Programu.

- Bardzo się cieszymy z dużego zainteresowania programem grantowym. Zostało do niego zgłoszone aż 103 wnioski, z czego do dofinansowania wybranych zostało 25 z nich. Przyznawane granty mają różną wysokość, a ich całkowita wartość wynosi 4 mln zł. Składane projekty dotyczyły m.in biotechnologii, technik lotniczych czy motoryzacyjnych. Dodatkowo cieszy nas to, że w tych projektach reprezentowane są wszystkie regionalne inteligentne specjalizacje. W naborze uczestniczyły trzy podkarpackie uczelnie. To Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Oczywiście jesteśmy otwarci by rozszerzyć tę współpracę na inne uczelnie – dodał.

Po granty mogły sięgnąć zespoły naukowe – czyli pracownicy naukowi lub zespoły naukowców, będący twórcami wyników prac badawczo-rozwojowych lub zamierzających podjąć prace badawcze, które były przedmiotem zgłoszenia do konkursu. Liderem zespołu naukowego musiał być pracownik naukowy zatrudniony u partnera projektu (uczelnie) na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawcą był partner projektu, z którym PCI podpisze umowę na finansowanie danego projektu. Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosiła 200 000 zł, natomiast minimalna kwota to 20 000 zł.

Jacek Kubrak – prezes PCI, zapowiedział, że dofinansowanie to dopiero początek współpracy pomiędzy zespołami a Podkarpackim Centrum Innowacji.

- Istotą tego projektu jest nie tylko udzielenie grantu, ale współpraca z zespołami naukowymi, tak aby to co robią, było rzeczywiście dopasowane do rynku i przez ten rynek oczekiwane. Stąd jednym z kluczowych elementów była zdolność komercjalizacyjna prac badawczo-rozwojowych przygotowanych przez zespoły. Kolejnym etapem będzie dalszy rozwój tych projektów w obszarze uczelni. Ten grant, tak naprawdę jest pierwszym z serii. Planujemy utworzenie całej serii różnego rodzaju inicjatyw wspierających naukowców z różnych uczelni - mówił

Po konferencji prasowej obyła się uroczystość wręczenia grantów liderom zespołów naukowych. Wziął w niej udział marszałek Władysław Ortyl, prezes PCI Jacek Kubrak oraz przedstawiciele trzech podkarpackich uczelni – partnerzy projektu.

Wśród 25 nagrodzonych projektów znalazły się badania m.in. nad zastosowaniem mongolskiej mieszanki ziołowej w kompleksowej ochronie przeciwsłonecznej skóry, której zadaniem będzie m.in. powstrzymanie rozwoju komórek nowotworowych. Dofinansowanie otrzymają także naukowcy pracujący nad modelowaniem teorii dla automatycznej kontroli zasobów sieci WWW w celu blokowania albo realizowania ataków informacyjnych w działaniach wojny informacyjnej.

tekst/fot.
Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego