Otwórz/zamknij mapę strony

Czy Bieszczady mogą stać się bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych? Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji: „Bieszczady bez barier – na szlaku z Funduszami Europejskimi”, która odbyła się w Czarnej koło Ustrzyk Dolnych.

Do dyskusji o dostępności Bieszczad dla osób niepełnosprawnych organizatorzy zaprosili przedstawicieli między innymi: Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także Ministerstw: Środowiska oraz Sportu i Turystyki.

Spotkanie rozpoczęła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju:

Mam nadzieję, że będziemy dzisiaj mogli porozmawiać o tym co tak naprawdę stanowi barierę, żeby wyjść w góry, żeby wyjść w ogóle z domu, bo program Dostępność Plus, to nie tylko usuwanie barier architektonicznych, to nie tylko windy i podjazdy, które oczywiście są potrzebne, po to aby uczestniczyć w życiu społecznym. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać, jak wiele barier tkwi w nas. Tak naprawdę nie wiemy, czy do osoby niewidomej powiedzieć „chodź i popatrz” nie wiemy czy do osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim powiedzieć – „chodź, podejdź”, „chodź ze mną”... Dlatego tak ważne są takie spotkania, przełamujące bariery mentalne i społecznościowe – mówiła w Bieszczadach minister.

Dwudniowe wydarzenie zostało podzielone na dwie części: pierwszego dnia toczyła się dyskusja o barierach, uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnościami uczestniczyć w życiu społecznym. Drugiego dnia członkowie oraz wolontariusze Fundacji Pogranicze Bez Barier zaprezentowali jak w praktyce pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym. W tym celu cała grupa wybrała się szlakiem żółtym z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską, do schroniska Chatka Puchatka. Gościem specjalnym tego dnia był Krystian Herba, pięciokrotny rekordzista Guinnessa w zdobywaniu najwyższych budynków świata na rowerze, testował on na szlaku specjalny wózek elektryczny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Bieszczadzka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Fundacja Pogranicze Bez Barier. Wydarzenie współfinansowane było z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

Tekst: A. Zarzyczny
Oddział komunikacji i promocji Funduszy Europejskich

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego