Otwórz/zamknij mapę strony

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce rozpoczęło się Forum Miast i Regionów. Przez dwa dni - 4 i 5 czerwca - Rzeszów będzie gościł ministrów, ekspertów, przedstawicieli firm oraz instytucji - w tym unijnych - którzy będą debatować o tym, jak zbliżyć Bałkany Zachodnie do Unii Europejskiej.

Wśród gości forum są ministrowie i eksperci reprezentujący kilkanaście krajów, Komisję Europejską, Komitet Regionów, Europejski Bank Inwestycyjny. Polskę reprezentuje m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. 

Rozpoczynając forum minister Jerzy Kwieciński mówił, że Polska dobrze rozumie, przed jakimi wyzwaniami stoją partnerzy z Bałkanów Zachodnich, gdyż nasz kraj też przeszedł długą i trudną drogę do tego, aby stać się członkiem UE. 

- Chcemy się dzielić naszymi doświadczeniami, praktykami. Nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybraliśmy Podkarpackie. To jest region, który ciągle ma niskie PKB, ale zrobił olbrzymi postęp. Pomogły w tym właśnie fundusze unijne. To znakomity przykład jak wykorzystać to wsparcie – mówił minister Kwieciński.

Minister zapewnił również uczestników konferencji z państw bałkańskich: 

- Dla nas Bałkany Zachodnie były, są i będą częścią Europy. Dlatego Polska bardzo silnie wspiera państwa aspiracje w dążeniu do unii Europejskiej i są one dla nas absolutnie zrozumiałe – zapewnił Jerzy Kwieciński.

 Marszałek Władysław Ortyl podkreślał z kolei, że ważne będzie także podzielenie się na forum polskimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego oraz wykorzystaniem unijnej pomocy w tym okresie.

 - To był ważny czas budowania zdolności instytucjonalnej do absorbcji środków unijnych. Bo to nie chodzi tylko o to, żeby były unijne pieniądze na półce, ale żeby były instytucje, które potrafią wdrożyć tę pomoc i żeby było przygotowanie projektowe, myślenie projektowe – mówił marszałek Ortyl zachęcając jednocześnie gości forum do poznawania Podkarpacia oraz tego co udało się nam zrobić dzięki funduszom.

 Gości forum powitała również wojewoda Ewa Leniart, która powiedziała, że cieszy ją ta inicjatywa, gdyż ma nadzieję, że dzięki forum Podkarpacie zyska nowych partnerów. Z kolei Maciej Popowski reprezentujący Komisję Europejską podkreślał, że Bałkany Zachodnie mają bardzo duży potencjał ekonomiczny, ale nadal mają wiele do zrobienia i polskie doświadczenia transformacyjne na pewno będą pomocne w ich drodze do UE.

Odbywające się na Podkarpaciu Forum Miast i Regionów ma związek z przejęciem w tym roku przez Polskę przewodnictwa w tak zwanym Procesie Berlińskim. Jest to inicjatywa kilku krajów UE (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch), które chcą zbliżać Unię Europejską z państwami leżącymi na Bałkanach. Proces Berliński został zapoczątkowany w 2014 roku w stolicy Niemiec. Sercem tego projektu jest współpraca regionalna i gospodarka. 

Dlatego głównym tematem wydarzenia jest kwestia zbliżenia Bałkanów zachodnich czyli Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa do struktur Unii Europejskiej. Goście będą rozmawiać między innymi o takich kwestiach jak biznesowo-polityczna współpraca, inwestycje łączące UE z Bałkanami, droga Via Carpathia, wsparcie dla Bałkanów w procesie integracji oraz programy współpracy po 2020 roku.

Najważniejszym panelem podczas pierwszego dnia była debata poświęcona wsparciu dla Bałkanów zachodnich w procesie integracji europejskiej. Wziął w niej udział marszałek Władysław Ortyl, minister Jerzy Kwieciński oraz przedstawiciele z bałkańskich regionów uczestniczący w forum. Forum towarzyszą także stoiska beneficjentów, którzy prezentują zrealizowane projekty współfinansowane z unijnych funduszy. Po spotkaniu w Rzeszowie odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim - to szczyt w Poznaniu (4-5 lipca), gdzie spotkają się premierzy i ministrowie z krajów zaangażowanych w Proces Berliński. Organizatorem Forum Miast i Regionów jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego.

[2]

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

(2)

fot. Kamil Pudełko

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego