Otwórz/zamknij mapę strony

190513 pciW Rzeszowie powstało wyjątkowe miejsce, przestrzeń dla rozwoju innowacji, ciekawych pomysłów, idei. To ProtoLab czyli nowoczesne pracownie i warsztaty uruchomione w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji, dające dostęp do najnowszych technologii i wsparcie merytoryczne specjalistów.

ProtoLab to jeden z trzech obszarów działalności prowadzonej przez Podkarpackie Centrum Innowacji. To profesjonalne pracownie i warsztaty wyposażone w urządzenia i narzędzia umożliwiające projektowanie i wykonywanie prostych, jak i zaawansowanych prototypów. Główną ideą ProtoLab jest stworzenie studentom i badaczom możliwości rozwoju oraz uczenia się poprzez eksperymentowanie w zakresie własnych projektów w oparciu o interdyscyplinarne zespoły. Przyłączając się do społeczności ProtoLab można otrzymać bezpłatny dostęp do całego budynku, wystarczy się tylko zarejestrować.

O tych i innych możliwościach, jakie daje ProtoLab działający w ramach PCI mówiono podczas oficjalnego otwarcia. Uczestniczył w nim marszałek województwa Władysław Ortyl, który przypomniał genezę powstania PCI oraz mówił o tym, jak ważną rolę będzie pełnić platforma ProtoLab w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań na Podkarpaciu:

 - Dzisiaj jest ważny dzień dla województwa podkarpackiego. PCI działa już od jakiegoś czasu, a dziś otwieramy ProtoLab – część laboratoryjno-warsztatową. Musimy promować tę instytucję, bo PCI będzie skupiać rozsiane po regionie działania innowacyjne. A ProtoLab będzie funkcjonować jako miejsce otwarte dla wszelkiego rodzaju pomysłów – mówił marszałek Ortyl.

 Bartosz Jadam, pierwszy prezes PCI, a obecnie dyrektor operacyjny, podkreślał, że u podstaw powstania PCI leżały ambicje, pasja, determinacja i zaangażowanie.

 - Projekt jest składową najlepszych praktyk na świecie, jakie udało nam się znaleźć i podpatrzeć – mówił Bartosz Jadam.

 - Kluczem do sukcesu PCI są przedsiębiorstwa i uczelnie z nim współpracujące – mówił z kolei prezes PCI - Jacek Kubrak, który przedstawił formy wsparcia grantowego, z jakiego będą mogli korzystać naukowcy w najbliższym czasie.

ProtoLab mieści się przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie. Do dyspozycji chętnych są pracownie, które umożliwią konstruowanie prototypów m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, komputerowa, warsztat narzędziowy.

Przewodnią ideą, która sprzyjała temu miejscu, było stworzenie możliwości eksperymentowania osobom zainteresowanym innowacjami oraz danie im możliwości korzystania z narzędzi oraz sprzętu do realizacji własnych projektów w podejściu „od idei do prototypu”. Korzystanie z ProtoLab jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych. Szczegółowe informacje dostępne pod adresem: protolab.pcinn.org.

ProtoLab Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju
w ramach inicjatywy Catching-up Regions. PCI jest spółką samorządową Województwa Podkarpackiego i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Partnerami projektu są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Celem PCI jest efektywne łączenie nauki z biznesem w procesie budowania nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji jest skoncentrowana w trzech platformach. Pierwsza skupia się na wsparciu najlepszych projektów B+R realizowanych przez zespoły naukowe partnerskich jednostek naukowych o wysokim potencjale do komercjalizacji. Drugi obszar aktywności obejmuje wsparcie sprzedaży usług badawczych świadczonych przez podkarpackie laboratoria oraz procesy zakupu usług badawczych przez przedsiębiorców, a trzecia platforma to właśnie otwarty 13 maja ProtoLab.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego