Otwórz/zamknij mapę strony

190512 stalowa wola

„Podkarpackie z tradycjami – Polska różnorodna dzięki Funduszom Europejskim” – pod takim hasłem odbyły się w Stalowej Woli tegoroczne „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Nie brakowało atrakcji. Nad tamtejszymi błoniami pojawiły się maszyny zespołu akrobacyjnego „Orlik”, ze sceny żartami sypali kabareciarze, a widowiska dopełnił wieczorny pokaz balonowych iluminacji.

Stalowowolską imprezę zorganizowali: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy. Wśród gości nie zabrakło przedstawiciela koordynatora wydarzenia - wiceminister Inwestycji i Rozwoju Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Obecny był również wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Pojawili się wojewódzcy radni, lokalni samorządowcy i tysiące mieszkańców hutniczego grodu. Szczególnymi gośćmi byli zaś zawodnicy, którzy od dziś powalczą o tytuł mistrza Europy w szybownictwie.

Marszałek Władysław Ortyl podczas imprezy, podkreślał wkład funduszy unijnych w rozwój regionu.

- Dziś, w roku 15-lecia przystąpienie do Unii Europejskiej, pokazujemy dobre praktyki, pokazujemy świetne projekty, które zostały w tym czasie wykonane. Cieszymy się, że na Podkarpaciu widać bardzo dobrą infrastrukturę drogową. Rozpoczynają się wielkie inwestycje kolejowe. Samorządy inwestują w ochronę środowiska, w sprawy związane z kanalizacją, z wodociągami. Nie brakuje także miękkich projektów związanych m.in. ze wsparciem bezpieczeństwa mieszkańców, czy ochroną zdrowia. Nie możemy zapomnieć o naszym wspaniałym lotnisku w Jasionce oraz specjalnej strefie ekonomicznej zlokalizowanej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To wszystko składa się na miejsca pracy – tak potrzebne w naszym województwie. Fundusze europejskie to umożliwiają – mówił marszałek.

Opinię gospodarza regionu podzielił prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

- Przez ostatnie 15 lat, miasto Stalowa Wola w różnych projektach pozyskała i zrealizowała inwestycje na kwotę blisko 0,5 mld zł. To środki, które zostały zainwestowane w różne obszary, od gospodarki po rozwój transportu. M.in. budowę nowych dróg. Ale także zabezpieczenie terenów inwestycyjnych, przygotowanie bazy uczelnianej. Także kulturę i edukacje oraz inwestycje w tereny rekreacyjne i sportowe. Miejsce, w którym się znajdujemy, jest tego świetnym przykładem – mówił prezydent Nadbereżny.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak z ministerstwa Inwestycji i Rozwoju podkreślała zaangażowanie beneficjentów w korzystanie z funduszy europejskich.

- Dzięki takim imprezom możecie państwo zobaczyć, jak zostały wykorzystane fundusze unijne. Od 2004 roku, 675 mld zł. zostało zainwestowanych w społeczność, w gospodarkę. Nie straciliśmy ani jednego euro z perspektywy finansowej 2007-2013. Dlatego możemy być z siebie dumni – mówiła wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Odwiedzający teren pikniku goście, nie mieli okazji by się nudzić. Była strefa informacji o funduszach europejskich, punkt promocyjny województwa, strefa dla dzieci z dmuchanymi zabawkami, watą cukrową, bańkami mydlanymi i basenem z piłkami. Bardziej aktywni swe kroki skierowali do strefy sportowo-rekreacyjnej. Wyrobami podzieliły się Lokalne Grupy Działania, natomiast dbający o dobre samopoczucie, mogli porozmawiać ze specjalistami w strefie zdrowia. Na wodzie dominowali flisacy z Ulanowa, którzy oferowali stalowowolanom możliwość rejsu Sanem.

Podczas pikniku otwarto oficjalnie także Szybowcowe Mistrzostwa Europy. Sygnał do ich rozpoczęcia dał prezydent miasta – Lucjusz Nadbereżny.

Szybowcowe mistrzostwa nie były jedynym lotniczym akcentem. Na niebie pojawili się piloci zespołu akrobacyjnego „Orlik”, których występ zapowiedział zbliżające się wielkimi krokami V Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Te odbędą się już  2 czerwca na terenie lotniska w Turbi.

Na lotnictwo postawili także naukowcy ze strefy edukacyjnej. Tam na młodych odkrywców i ciekawskich  czekał symulator szybowca, teren wirtualnej rzeczywistości oraz m.in. eksponaty: model płatowca, Alfabet Morse`a, lustro Frankensteina czy łuk architektoniczny.

Imprezę uświetnili także artyści z kabaretów: Formacja Chatelete i Jurki. Natomiast na zakończenie pikniku, mieszkańcy Stalowej Woli obejrzeli niezwykłą, nocną iluminację balonów oraz znów spoglądali w niebo, obserwując efektowny pokaz sztucznych ogni.

To nie koniec. Zapraszamy na V PODKARPACKIE POKZAY LOTNICZE – 2 czerwca, Lotnisko w Turbi.

 

Michał Mielniczuk/BP UMWP
fot. Michał Bosek i Krzysztof Zajączkowski - UMWP 
video: M.Mielniczuk

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego