Otwórz/zamknij mapę strony

190401 forumWspółpraca samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju – taka kolejna już deklaracja padła podczas I Krajowego Forum Miejskiego, które zorganizowano w Krakowie. Pod wspólną deklaracją swój podpis złożył również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Odniesieniem dla samorządowców biorących udział w forum jest Agenda ONZ 2030 (New Urban Agenda). O tym dokumencie mówiła Maimunah Mohd Sharif, podsekretarz generalna Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz dyrektor generalna Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN‐Habitat), gość specjalny wydarzenia. Gospodarzem ze strony rządowej był Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Polski rząd reprezentowali także: Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury oraz Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Nie zabrakło też samorządowców zarówno z miast i gmin, jak i województw czy powiatów, byli też przedstawiciele Komitetu Regionów i Komisji Europejskiej. Podkarpacie reprezentowali m.in. prezydenci: Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i Przemyśla Wojciech Bakun czy wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński.

- Jesteśmy zgodni, że odpowiedź na wiele globalnych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, takich jak zanieczyszczenie środowiska naturalnego, skutki zmian klimatu, potrzeba współrządzenia, zapewnienie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, jest ściśle związanych z rozwojem obszarów miejskich, a te potrzebują wsparcia ze strony rządów krajowych oraz innych partnerów, aby rozwijać się w sposób stabilny i zrównoważony. (...) Zarządzanie działaniami w obszarach zurbanizowanych powinno mieć charakter zintegrowany, międzysektorowy i partnerski. Zobowiązujemy się, w ramach Krajowego Forum Miejskiego, do podjęcia wspólnych działań mających na celu: wzmocnienie koordynacji i integracji polityk publicznych i działań skierowanych do obszarów miejskich, w tym działań administracji rządowej i realizacji projektów strategicznych realizowanych w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dotyczących obszarów miejskich lub mających na nie wpływ – czytamy w deklaracji.

Swoje podpisy złożyli pod nią najważniejsi goście forum, w tym Władysław Ortyl. Marszałek podkarpacki wziął udział w dyskusji o perspektywie samorządowej miejskiego wymiaru polityki rozwoju i działań wspierających rozwój miast. W panelu uczestniczyli też zastępca prezydent Katowic Mariusz Skiba, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, burmistrzowie: Jacek Wiśniowski (Lidzbark Warmiński) oraz Tomasz Ożóg (Skawina). Jego główna tematyka koncentrowała się wokół współpracy samorządowej. Marszałek Władysław Ortyl przywołał mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na przykładzie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

- To ważny instrument dla Rzeszowa, ale również pozostałych ośrodków wzrostu w naszym województwie. Autostrada i planowana trasa S19 zmieni trochę to myślenie na temat tych ośrodków wzrostu. Już ten proces obserwujemy. Planowanie musi elementem które wymiaruje rozwój i określa funkcje dla danego obszaru. Weszliśmy w ciekawy pilotaż - pomoc Banku Światowego  i Komisji Europejskiej czyli inicjatywa catching up regions, dzięki któremu możemy myśleć o zintegrowanym planowaniu przestrzennym. To daje szanse, że te obszary będą miały jednakową, uporządkowaną ścieżkę rozwoju. Wszystkie funkcje miejskie są bardzo drogie, dlatego nie można dopuścić do ich rozproszenia ani dublowania. Trzeba tę politykę realizować również nie zapominając o obszarach wiejskich – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.

- Wypracowaliśmy sprawdzoną formę konsultacji. Rozmawiamy z mieszkańcami zarówno poprzez media społecznościowe jak i na chodniku. To daje szansę mieszkańcom bezpośredniego dostępu do urzędnika, spotkania go w drodze do domu z pracy i przekazania wszystkich uwag, czasami nawet krytycznych. Mieszkańcy Stalowej Woli bardzo chętnie w takich konsultacjach wyrażają swoje opinie - mówił o swoich doświadczeniach Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.Z Krakowa Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego