Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W ramach akcji w całym województwie odbywa się mnóstwo wydarzeń. Dzisiaj tj. 8 maja, fundusze promowane są między innymi na zamku w Sanoku, gdzie od rana trwają pokazy rycerskie.

Walki rycerskie przyciągnęły na sanocki zamek głównie dzieci i młodzież z miejscowych szkół. Sporo jest też turystów, którzy w ramach dnia otwartego oprócz uczestnictwa w pokazach rycerskich, mogą także przymierzyć rycerskie stroje i ekwipunek. Wśród atrakcji jest też darmowe zwiedzanie Galerii Beksińskiego. 

O godz. 17.00 w Sali Gobelinowej w podziemiach sanockiego zamku odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem – autorami książki „Świadkowie Tajemnicy” – omawiającej najcenniejsze relikwie chrześcijaństwa (Całun Turyński, Chusta z Manopello, Sudarion z Oviedo, Tunika z Argenteuil, Suknia z Trewiru). Ponadto o godz. 19.00
w Sali 25 Obrazów w Galerii Beksińskiego zaplanowany jest występ akustyczny zespołu „The Calog” z Rzeszowa. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Wczoraj na zamku w Sanoku odbyła się prezentacja opowiadań Zdzisława Beksińskiego. Czytał je Andrzej Seweryn. Światowej sławy aktor zagra postać Beksińskiego w filmie, do którego już wkrótce rozpoczną się zdjęcia. Wieczorek z opowiadaniami Beksińskiego cieszył się ogromnym powodzeniem wśród Sanoczan. Galeria malarza wypełniona była po brzegi.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, w której tylko na Podkarpaciu uczestniczy ponad 30 różnych placówek. Jej celem jest promowanie Funduszy Europejskich, dzięki którym wszystkie te miejsca rozwijają się i poszerzają swoją ofertę dla mieszkańców Podkarpacia. Są to muzea, ośrodki kultury, czy obiekty sportu i rekreacji. 

Jedna z głównych imprez w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się w sobotę 9 maja w Baszni Dolnej na terenie Kresowej Osady. Dla uczestników imprezy zaplanowano kilkanaście rozmaitych miasteczek tematycznych, w których będzie można skorzystać z różnych atrakcji, w tym gry w paintball, rajdzie samochodami terenowymi, a wieczorem wziąć udział w koncercie polskiego zespołu rockowego - Red Lips. Chętni z Rzeszowa i okolic mogą dojechać do Baszni Dolnej specjalnym szynobusem, który odjeżdża z Dworca PKP w Rzeszowie w sobotę (9 maja) o godz. 10.20 i wraca po zakończeniu imprezy tą sama trasą.

O tym co jeszcze odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy w naszym regionie na stronie: rpo.podkarpackie.pl

Sylwia Tęcza
Oddział informacji i promocji UMWP