Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu znajduje się grupa osób zgromadzonych w sali konferencyjnej. Po prawej stronie kadru siedzi mężczyzna w garniturze, trzymający dokumenty, a obok niego znajduje się kolejna osoba również siedząca i skupiona na dokumentach. Pośrodku kadru stoi kobieta z teczką, która wygląda, jakby prowadziła spotkanie lub wygłaszała przemówienie. W tle, przy ścianie i oknie, stoi dwóch mężczyzn w eleganckich ubraniach, którzy obserwują sytuację. Na ścianie po prawej stronie widoczny jest kolorowy kolaż zdjęć.

 


 

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć Sebastian Kieszkowski
Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi

 

Zależy nam na tym, aby obszary, które są zależne od rybactwa i akwakultury rozwijały się, zachowując swą atrakcyjność przyrodniczą a jednocześnie stwarzając nowe możliwości pracy i turystyki – powiedział wicemarszałek Karol Ożóg podczas podpisywania umów w ramach Podkarpackiego  Programu Wsparcia Obszarów Zależnych od Rybactwa i Akwakultury Śródlądowej 2024-2026.

 

Program ten jest jednym z narzędzi, dzięki któremu realizowana jest polityka rozwoju województwa w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów przyrody,  kształtowania środowiska naturalnego w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, wspierania rozwoju kultury oraz sprawowania opieki i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego a także promocji walorów i możliwości rozwojowych województwa.

 

W siedzibie urzędu marszałkowskiego wicemarszałkowie województwa Karol Ożóg i Piotr Pilch złożyli właśnie  podpisy pod umowami, jakie zostały zawarte w ramach Podkarpackiego  Programu Wsparcia Obszarów Zależnych od Rybactwa i Akwakultury Śródlądowej 2024-2026.  

 

Pod koniec sierpnia zarząd województwa ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu, przeznaczając na ten cel w 2024 roku kwotę 600 tysięcy złotych.

 

Dziś zostały podpisane umowy z bezpośrednimi realizatorami programu, którymi będą dwie organizacje pożytku publicznego: Rybacka Lokalna Grupa Działania Roztocze oraz Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej.

Program zakłada wsparcie operacji przyczyniających się do wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa i akwakultury, wzrostu atrakcyjności oferty turystycznej dostępnej na obszarze o odpowiednim wskaźniku rybackości, tworzeniu i usprawnianiu instrumentów służących ochronie środowiska przyrodniczego oraz rozwojowi bazy turystycznej – mówi o nim wicemarszałek Karol Oźóg. 

 

W siedzibie urzędu marszałkowskiego dokumenty  - jako realizatorzy programu podpisali: w  imieniu rybackiej lokalnej grupy działania  ROZTOCZE  - Andrzej Adamek oraz Stanisław Woś, a w imieniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej - Wiesław Ordon i Jan Brzozowski.

Program zakłada wsparcie operacji, które przyczyniają się do wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa i akwakultury. Chodzi o wzrost atrakcyjności oferty turystycznej dostępnej na obszarze o odpowiednim wskaźniku rybackości, tworzenie i usprawnianie instrumentów służących ochronie środowiska przyrodniczego oraz rozwój bazy turystycznej. Swoim zasięgiem będzie on obejmował obszary zależne od rybactwa i akwakultury na Podkarpaciu, czyli miejscowości: Medyka, Stubno, Radymno, Laszki, Wiązownica, Lubaczów, Stary Dzików, Cieszanów, Narol, Kolbuszowa, Dzikowiec, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Grębów, Gorzyce, Bojanów, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Brzostek, Dębica, Czarna, Rokietnica, Lesko, Horyniec Zdrój, Oleszyce, Białobrzegi, Przemyśl, Nisko, Głogów Małopolski, Pysznica, Stalowa Wola – podkreśla wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

 

Beneficjenci Programu będą realizować działania związane z zachowaniem i poprawą wartości środowiska przyrodniczego i kulturowego na obszarach zależnych od rybactwa i akwakultury śródlądowej w zakresie:

  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
  • wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
  • turystyki i krajoznawstwa.

 

Bezpośrednimi realizatorami programu będą dwie organizacje pożytku publicznego: Rybacka Lokalna Grupa Działania Roztocze oraz Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej.

 

W ramach złożonych ofert w 2024 roku realizowane będą między innymi następujące działania: zakup aeratorów do natleniania wód oraz tlenomierzy, zakup lornetek, dronów, kamer termowizyjnych, latarek czołowych służących ochronie obszarów przed kłusownictwem. Kupiona zostanie mała infrastruktura turystyczna,  pompy głębinowe, wapno do nawożenia zbiorników wodnych i przeciwdziałania eutrofizacji oraz mobilnego stanowisko do obserwacji ptaków. Poza tym organizowane będą warsztaty, szkolenia i pokazy kulinarne oraz imprezy sportowe w plenerze.

 

Zarząd Województwa zawierając umowy przyznał na realizację programu po 300 000,00 zł dla każdej z tych organizacji. Zgodnie z założeniami, program ma być kontynuowany w latach 2025-2026.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Zarząd województwa wspiera grupy rybackie