Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 Zdjęcia: Kacper Porada

 

Na stadionie w Górnie odbyła się kolejna już 16. edycja Targów Żywności Tradycyjnej. Ta wyjątkowa inicjatywa zrodziła się w 2007 roku i od tamtej pory jest nieodłącznym elementem kalendarza wydarzeń regionu. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, Gmina i Miasto Sokołów Małopolski oraz Zakład Mięsny Smak- Górno.

 

To coroczne święto podkarpackich smaków skierowane jest do wszystkich wytwórców produktów tradycyjnych, ekologicznych i regionalnych z województwa podkarpackiego. Tegoroczna edycja targów zgromadziła tłumy miłośników regionalnych specjałów, lokalnych producentów oraz entuzjastów kultury i tradycji Podkarpacia.

 

Celem Festiwalu jest prezentacja potencjału, jaki tkwi w podkarpackich producentach i wytwórcach produktów lokalnych oraz identyfikację produktów, które ze względu na tradycyjną metodę wytwarzania oraz tradycyjny sposób produkcji zasługują na specjalne wyróżnienie i ochronę.

 

Targi poprzedziła uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym w Górnie odprawiona w intencji wystawców i organizatorów. Po niej miała miejsce prezentacja i degustacja podkarpackich produktów tradycyjnych oraz kiermasz rękodzieła ludowego.

 

Cieszę się, że inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby kultywowania naszego kulinarnego dziedzictwa, wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń. Dla nas- Samorządu Województwa Podkarpackiego- to niezwykle istotne, gdyż podejmujemy wiele starań, aby promować naszą wysokiej jakości żywność w kraju i poza granicami. A takie wydarzenia są doskonałą areną do tego typu działań – mówił marszałek Władysław Ortyl

 

Wśród wielbicieli kuchni tradycyjnej obecni byli m.in.: posłowie na Sejm RP Ewa Leniart i Teresa Pamuła, wicemarszałek Karol Ożóg, starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, wicestarosta Jerzy Bednarz, Dyrektor Podkarpackie Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska.

 

Podczas XVI Targów Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”, jednym z najważniejszych punktów programu był konkurs na produkt pretendujący do miana produktu tradycyjnego. Konkurs skierowany był do regionalnych producentów żywności, którzy prezentowali swoje wyroby w 10 kategoriach produktów tradycyjnych:

  • Sery i inne produkty mleczne;
  • Mięso świeże oraz produkty mięsne;
  • Produkty rybołówstwa (w tym ryby);
  • Nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nieprzetworzone);
  • Wyroby piekarnicze;
  • Oleje i tłuszcze;
  • Miody;
  • Gotowe dania i potrawy;
  • Napoje alkoholowe i bezalkoholowe;
  • Inne produkty.

 

Na scenie festiwalowej wystąpiły zespoły ludowe, takie jak „Kapela Ludowa z Krzemienicy”, oraz zespół wokalny „Voices” z MGOKSiR w Sokołowie Młp., które zapewniły muzyczną oprawę tego wyjątkowego dnia.

 

Dla najmłodszych przygotowano pokazy taneczne i warsztaty rękodzielnicze w MGOKSiR w Sokołowie Młp. Nie zabrakło także tradycyjnej „Wiejskiej zagrody”, gdzie można było zobaczyć żywe zwierzęta,  oraz  uczestniczyć w zawodach „Hobby-horse”.

 

Galeria zdjęć: