Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu znajduje się sala konferencyjna wypełniona uczestnikami XV Podkarpackiej Konferencji Rolnictwa Ekologicznego w Trzcinie, która odbyła się 7 listopada 2024 roku. Przed zgromadzonymi znajduje się duży ekran prezentacyjny z informacją o wydarzeniu, a także logo sponsorów i organizatorów. W tle widoczny jest mówca przy mównicy oraz banery promujące różne inicjatywy związane z rolnictwem ekologicznym. Uczestnicy siedzą przy stołach, słuchając prezentacji i przeglądając materiały konferencyjne. Sala jest dobrze oświetlona, z fioletowymi reflektorami nadającymi nowoczesny klimat wydarzeniu.

 


 Autor tekstu: Małgorzata Długosz-Rząsa
Oddział Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich UMWP

Autor zdjęć: Arkadiusz Magda
Kancelaria Zarządu UMWP

 

7 listopada 2024 r. w Trzcianie odbyła się XV Podkarpacka Konferencja Rolnictwa Ekologicznego, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Planu operacyjnego na lata 2024-2025.

 

Konferencja, będąca największym tego typu wydarzeniem w województwie podkarpackim, zgromadziła licznych rolników, przetwórców ekologicznych, przedstawicieli instytucji około rolniczych oraz studentów i uczniów szkół rolniczych.

 

Uroczystego otwarcia dokonał Pan Karol Ożóg Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Pan Marcin Fujarowicz Prezes Zarządu Stowarzyszenia PIRE.

 

Województwo podkarpackie posiada wyjątkowo dobre warunki przyrodnicze, nieskażone chemikaliami gleby, co czyni rolnictwo ekologiczne doskonałą alternatywą dla działalności rolniczej – powiedział wicemarszałek.

 

Wicemarszałek Karol Ożóg wyraził również uznanie dla ciężkiej pracy producentów ekologicznych i zaprosił uczestników do udziału w EKOGALI – międzynarodowych targach produktów i żywności wysokiej jakości, które odbędą się już po raz XVIII w województwie podkarpackim.

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Jerzy Borcz, zwrócił uwagę na wyzwania związane z produkcją ekologiczną oraz problemy rolników ze zbytem swoich produktów.

 

Podczas konferencji omówiono zagadnienia związane z przyrodniczymi aspektami produkcji ekologicznej, zachowaniem bioróżnorodności gleby, biologicznymi metodami walki ze szkodnikami i chorobami roślin, a także zalety dywersyfikacji i specjalizacji produkcji roślinnej. Rolnicy dowiedzieli się również, z jakich środków dotacyjnych na rozwój gospodarstwa i przetwórstwo będą mogli skorzystać w najbliższym czasie. Prelegenci poruszyli także kwestie technologiczne upraw owoców miękkich. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat walorów i właściwości żywności ekologicznej.

 

Galeria zdjęć: