Wizyta studyjna podkarpackich rolników we Włoszech
- Krzysztof Witek
Autor tekstu i zdjęć: Beata Adamska
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
Właśnie zakończył się wyjazd studyjny do Włoch zatytułowany „Grupy producenckie szansą na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”. W wydarzeniu wzięli udział Przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego, Członkowie Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska: Przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz, Radni Sejmiku Jerzy Paul i Adam Berkowicz z Wicemarszałkiem Karolem Ożogiem na czele, oraz rolnicy i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Celem wyjazdu było zwiększenie świadomości mieszkańców obszarów wiejskich na temat polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz zaprezentowanie przykładów zrzeszania się rolników i realizacji wspólnych inwestycji. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami z innych regionów Europy, co może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich w Polsce.
Podczas czterodniowego pobytu we Włoszech, rolnicy odwiedzili sześć gospodarstw zrzeszonych w grupy producenckie, spółdzielnie rolnicze oraz inne formy powiązań organizacyjnych o różnych profilach działalności. Podczas wizyt uczestnicy mogli zapoznać się z funkcjonowaniem zrzeszonych gospodarstw. W ramach każdej wizyty właściciele prezentowali swoje gospodarstwa oraz maszyny i urządzenia, informowali o prowadzonej działalności, korzyściach, szansach i zagrożeniach, rodzaju możliwego do pozyskania wsparcia instrumentów państwa i UE.
Podczas wizyty rolnicy odwiedzili gospodarstwa zajmujące się uprawami winorośli, oliwek, owoców kiwi, pieczarek a także tych zajmujących się produkcją wędlin i serów a także tłocznię oliwy. Ważnym aspektem poruszanym podczas pobytu w gospodarstwach była ekologia i naturalne metody uprawy.
W trakcie spotkań włoscy rolnicy i producenci podkreślali, że współpraca w grupach producentów czy zrzeszeniach niesie wiele korzyści m.in.:
- Zwiększenie konkurencyjności: W krajach Europy Zachodniej grupy producentów odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu efektywności
i konkurencyjności na rynku. Dzięki współpracy, producenci mogą lepiej negocjować ceny, optymalizować koszty produkcji i dystrybucji oraz wprowadzać innowacje. - Dostęp do wsparcia finansowego: Unijne regulacje, takie jak Wspólna Polityka Rolna, oferują wsparcie finansowe dla grup producentów. Przykłady z Włoch pokazują, że takie wsparcie może znacząco przyczynić się do rozwoju i modernizacji sektora rolniczego.
- Poprawa jakości produktów: Współpraca w ramach grup producentów umożliwia lepszą kontrolę jakości i standaryzację produktów, co jest kluczowe dla spełnienia wymagań rynkowych i konsumentów.
- Wzrost świadomości i edukacji: Wzorce z Europy Zachodniej promują edukację i świadomość wśród rolników na temat nowoczesnych metod produkcji, zarządzania i marketingu. To z kolei prowadzi do bardziej zrównoważonego i efektywnego rolnictwa.
Wzmocnienie pozycji rynkowej: Działając razem, producenci mogą lepiej konkurować na rynku krajowym i międzynarodowym, co jest szczególnie ważne w kontekście globalizacji i rosnącej konkurencji
Wyjazd został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Koszty obejmowały transport, przelot, nocleg, wyżywienie oraz udział w wizytach studyjnych.