Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Kobieta przy wieńcu dożynkowym.

 


Autor tekstu: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Piotr Pilch/ Facebook, Kamila Piech/Facebook,  GCK Ulanów

 

Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim ogłoszono wyniki Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP. W rywalizacji wzięły udział grupy z 14 województw, prezentując swoje unikatowe wieńce, symbolizujące lokalne tradycje i kulturę. Wieniec przygotowany przez delegację z Ulanowa, reprezentującą województwo podkarpackie, zdobył zaszczytne trzecie miejsce w konkursie. 

 

Wieniec został wykonany przez panie ze Stowarzyszenia Trzy Kurzyny. Miał kształt korony zakończonej krzyżem, uwity z kłosów pszenicy, owsa, żyta oraz jęczmienia, a przyozdobiono go kwiatami polnymi, ogrodowymi oraz ziołami. Ta misterna kompozycja, będąca świadectwem tradycji regionu, zachwyciła jury zarówno estetyką, jak i symbolicznym przekazem.

 

W uroczystościach w Pałacu Prezydenckim udział wzięli marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, radne województwa Renata Knap oraz Kamila Piech, a także starosta niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz.

 

W czasie uroczystości prezydent podziękował polskim rolnikom za ciężką pracę przy uprawie i zbiorach tegorocznych plonów.   

 

Ten chleb jest symbolem trudu rolnika i jego pracy przez cały rok, tak te wieńce i korony dożynkowe – misterne, wspaniałe, będące w istocie dziełami sztuki – prezentują to, co udało się państwu wyhodować na gospodarstwach, polach. To wspaniała działalność społeczna, sąsiedzka, którą na co dzień sobie ofiarujecie i w ramach, której niesiecie sobie pomoc – mówił.

 

Pierwsze miejsce w konkursie przyznano wieńcowi z województwa podlaskiego, a drugie województwu lubelskiemu. Podkarpacki wieniec, z Ulanowa, uplasował się na trzecim miejscu, co jest ogromnym wyróżnieniem dla całego regionu.

 

Oprócz sukcesu w konkursie wieńców, również Koło Gospodyń Wiejskich „Szwedowianki” ze Szwedów z powiatu niżańskiego odniosło znaczące osiągnięcie. W ogólnopolskim Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, „Szwedowianki” zdobyły trzecie miejsce. Ich prezentacja polskich tradycji wielkanocnych, wzbogacona regionalnymi potrawami, oczarowała zarówno jury, jak i publiczność.

 

Tegorocznym hasłem konkursu było: „Polskie tradycje wielkanocne”. Uczestnicy z całego kraju mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w dziedzinie kulinarnej i artystycznej. Pierwsze miejsce zdobyło Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie, a drugie – Koło Gospodyń Wiejskich ze Stężycy.

 

Niezwykłe podziękowania należą się przede wszystkim państwu, za wielkie zaangażowanie w funkcjonowanie lokalnej społeczności, za przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom i za podtrzymywanie regionalnej kultury i dziedzictwa – powiedziała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda, zwracając się do uczestników.

 

Wyróżnienia zdobyte przez Podkarpacie, zarówno w konkursie wieńców, jak i wśród Kół Gospodyń Wiejskich, stanowią dowód na to, że bogata kultura i dziedzictwo naszego województwa mają wciąż ważne miejsce w polskiej tradycji narodowej.

 

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od mszy świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Po Eucharystii prezydent i pierwsza dama wręczyli dyplomy grupom z czternastu województw za udział w konkursie na najładniejszy wieniec.

 

Galeria zdjęć: 

Pełna galeria zdjęć: Dożynki Prezydenckie 2024