Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu przedstawiona jest sala konferencyjna z uczestnikami siedzącymi w rzędach czerwonych foteli. Ludzie słuchają prezentacji na temat „Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)”. Na ekranie widnieje slajd z tytułem dotyczącym „Inwestycji w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich”. Prelegent stoi przy mównicy po prawej stronie kadru.

 


 Autor tekstu i zdjęć: Arkadiusz Magda
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

W dniu 11.12.2024 w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące omówienia warunków udzielania wsparcia w ramach KPO w zakresie gospodarki wodno - ściekowej dla wójtów, burmistrzów, przedstawicieli gmin oraz przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych. Omówione zostały tez zasady retencjonowania wody na obszarach wiejskich. Szkolenie otworzył wicemarszałek województwa podkarpackiego dr inż. Karol Ożóg

 

Bardzo się cieszę, że Państwo tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Spotkanie będzie miało charakter techniczny. Pani Dyrektor Departamentu PROW oraz pracownicy departamentu opowiedzą w jaki sposób składać wnioski, na co zwracać szczególną uwagę, jakie są warunki naboru, kwoty, czyli to, co Państwa najbardziej interesuje. Zachęcamy aby aplikować po dostępne środki. Jako samorządowiec doskonale zdaję sobie sprawę jak duże jest zapotrzebowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na obszarach wiejskich. Jeśli będą mieli Państwo jakieś pytania  wątpliwości na pewno spróbujemy dziś na nie odpowiedzieć - powiedział Karol Ożóg.

 

Merytoryczną część szkolenia poprowadzili pani Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Magdalena Sobina oraz Paweł Barnak, kierownik oddziału wdrażania.

 

Spośród reform i inwestycji z KPO, za które odpowiada Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla samorządów województw powierzono realizację części zadań dla dwóch inwestycji:

  • 1.1 Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich
  • 3.1 Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich

 

Zadaniem Samorządu Województwa jako jednostki wspierającej plan rozwojowy będzie przeprowadzenie naboru wniosków dla gmin realizujących projekty wodno-kanalizacyjne.

 

W ramach inwestycji  B3.1.1 Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich nabór taki został już ogłoszony. Termin składania wniosków został określony od dnia 11 grudnia 2024r. do dnia 10 stycznia 2025r.

 

W ramach ogłoszonego naboru limit środków dostępnych na realizację przedsięwzięć wynosi: 53 137 592 zł.

 

W ramach tej inwestycji możliwe jest składanie wniosków na przedsięwzięcia związane z gospodarką wodno-ściekową w szczególności na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich znajdujących się poza aglomeracjami.

 

Galeria zdjęć: