Nowe drzewa wzbogacą florę Podkarpacia
- Krzysztof Witek
Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Autor zdjęć Krzysztof Witek
Biuro prasowe UMWP
Niech zdrowe i jeszcze piękniejsze rosną – z takimi życzeniami wicemarszałkowie województwa Piotr Pilch i Karol Ożóg przekazali dziś sadzonki drzew i krzewów miododajnych kilkudziesięciu samorządowcom z Podkarpacia. Klon pospolity, klon jawor, surmia, pęcherznica kalinolistna żółtolistna, tawuła szara, krzewuszka oraz dereń biały – to właśnie one pozwalają tysiącom pszczelich rodzin dbać o przyszłość flory Podkarpacia. I to przy ich pomocy samorząd województwa wspiera działania na rzecz ochrony bioróżnorodności.
W tym roku do wszystkich chętnych do udziału w akcji samorządów w województwie trafi prawie 6 tysięcy roślin miododajnych. To już dziesiąta edycja akcji, której organizatorem jest samorząd Podkarpacia. W sumie, w ciągu dziesięciu lat istnienia tej inicjatywy flora Podkarpacia wzbogaciła się o aż 62 tysiące sadzonek roślin. W tym roku wolę przyjęcia i zasadzenia u siebie drzewek i krzewów roślin miododajnych wyraziło 98 samorządów. Rośliny miododajne są niezbędne dla ekosystemu, dostarczając nektar i pyłek dla pszczół i innych owadów zapylających.
Bardzo się cieszę, że mamy taki mały jubileusz, dziesięć lat naszej akcji. Jest on tym cenniejszy, że pokazuje, jak duże jest w regionie zrozumienie dla takich działań. Powodzenie tej akcji zależy wszakże od Państwa, od zaangażowania i chęci partnerów, z którymi współpracujemy, by akcja mogła być sukcesem. Dziękuję samorządom z regionu, dziękuję związkom pszczelarskim - Wojewódzkiemu Związkowi Pszczelarzy w Rzeszowie, Regionalnemu Związkowi Pszczelarzy w Jarosławiu oraz Okręgowemu Związkowi Pszczelarzy w Sandomierzu, za wspólne działanie. Ono jest kluczem do sukcesu – mówił witając samorządowców wicemarszałek Piotr Pilch.
Podczas uroczystości wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg wraz z radnymi województwa Moniką Brewczak i Mateuszem Lechwarem przekazywali symboliczne –pojedyncze sadzonki, dzięki którym sala audytoryjna UMWP przybrała prawdziwie wiosenny wygląd. Resztę drzewek samorządowcy mogą odebrać w dogodnym dla nich terminie. W tym roku dzięki akcji rozdanych i zasadzonych zostanie jeszcze tej jesieni prawie 6 tysięcy drzew i krzewów miododajnych.
Możemy być dumni, bo tym z pozoru prostym gestem, przekazania, przyjęcia, posadzenia drzewek miododajnych nie tylko upiększamy nasz krajobraz, ale przede wszystkim dajemy wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę. Wspólne sadzenie drzew miododajnych to nie tylko akt zrównoważonego rozwoju, ale także wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia – mówił w czasie uroczystości wicemarszałek Karol Ożóg.
A Krzysztof Bar, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie podsumował:
Nasz związek to 2700 pszczelarzy i 70 tysięcy rodzin pszczelich. Ta armia owadów musi mieć co robić i jak chronić nasze środowisko. Sadząc drzewka dajemy im szansę – podkreślał prezes.
Licząca już dekadę akcja samorządu województwa podkarpackiego jest – jak podkreślają jej organizatorzy - działaniem na rzecz bioróżnorodności regionu oraz wyrazem troski o przyszłość zarówno przyrody, jak i ludzi.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Nowe drzewa wzbogacą florę Podkarpacia