Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trójka mężczyzn za stołem.

 


Ponad 18 milionów złotych – taka kwota trafi w tym roku do podkarpackich gmin na budowę i modernizację zbiorników wodnych oraz dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W ramach tej kwoty samorządy mogły się starać także o dotację na budowę dróg prowadzących do winnic. Dofinansowanie pochodzi ze środków budżetu województwa stanowiących dochód z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy z podkarpackimi gminami na dofinansowanie nowych inwestycji.

 

Wsparcie finansowe gmin i powiatów w zakresie budowy i renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji ma przyczynić się do zmniejszenia skutków suszy na terenach rolnych. Zbiorniki magazynują wodę w okresach jej nadmiaru i umożliwiają wykorzystanie jej w czasie niedoboru, przez co poprawia się bilans wodny na danym terenie.

 

Serdecznie gratuluję wszystkim beneficjentom. Zależy nam na rozwoju rolnictwa na Podkarpaciu, dlatego cieszę się, że ze swoimi inwestycjami zgłosiło się tyle gmin i powiatów do dofinansowania. Każde wsparcie ma przełożenie na rozwój lokalnej infrastruktury - powiedział na początku spotkania marszałek Władysław Ortyl.

 

Wnioski o dotację na budowę i renowację zbiorników wodnych na Podkarpaciu złożyło w sumie 10 gmin, które planują wybudować oraz wykonać renowacje aż 17 zbiorników. Są to gminy - Ustrzyki Dolne, Nowa Sarzyna, Padew Narodowa, Tarnowiec, Baranów Sandomierski, Żurawica, Lubaczów, Głogów Małopolski, Sanok i Bukowsko. Zarząd województwa już od 2019 roku wspiera gminy i powiaty w kwestii budowy i renowacji zbiorników wodnych, w tym roku na ten cel przeznaczył kwotę ponad 2,6 mln zł z budżetu województwa.

 

Wszystkie działania wpisujące się w pomoc dla podkarpackiego rolnictwa są ważne i cieszę się, że państwo zawnioskowali o te dodatkowe środki na zbiorniki wodne - mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Natomiast 145 gmin z terenu województwa złożyło wnioski o dotację na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 15,5 mln zł.

 

To niezwykle ważna i oczekiwana inicjatywa dla całego Podkarpacia, która wpłynie na rozwój rolnictwa w całym regionie. Jako samorządowcy nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest to inicjatywa dla rolników, którzy już cierpią na deficyt wody – powiedział członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

W tym roku zarząd województwa zwiększył także dofinansowanie na budowę dróg prowadzących do winnic. Gminy, które podjęły się budowy i modernizacji dróg dojazdowych prowadzących do gruntów rolnych, na których zlokalizowane są winnice mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu województwa w wysokości aż 150 tys. złotych. Województwo Podkarpackie staje się kolebką winiarstwa. Zarząd województwa już od 2017 roku wspomaga właścicieli winnic poprzez stworzenie dogodnych warunków dojazdu do plantacji, uznając, że ta forma wsparcia będzie atrakcyjna do rozwoju winiarstwa w naszym regionie. W tym roku dotację na modernizację dróg dojazdowych prowadzących do winnic otrzymało miasto Przeworsk

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Podpisanie umów na drogę i zbiorniki wody

 

Autor tekstu: Anna Magda, Daniel Kozik

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro prasowe UMWP