Otwórz/zamknij mapę strony

Msza święta dziękczynna za tegoroczne plony rozpoczęła w niedzielę 19 września Dożynki Prezydenckie w Warszawie. Po mszy prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wręczyli dyplomy delegacjom, które przygotowały wieńce. Samorząd Województwa Podkarpackiego na dożynkach reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda dziękował rolnikom za to, że przyjechali na dożynki do Warszawy ze wszystkich regionów Polski, jednocześnie zapewniał, że będzie dbał o sprawy polskich rolników:

Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

Dożynki Prezydenckie organizowane są już po raz dziewiętnasty. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie po raz drugi odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego