Otwórz/zamknij mapę strony

W dniu 18 lipca 2021 r. w Sośnicy (gmina Radymno) odbyła się kolejna edycja konkursu kulinarnego pn. „Smaki - Pogranicza” w ramach II Podkarpackiego Festiwalu Kresowych Produktów Tradycyjnych i Regionalnych. Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Radymno PRO PATRIA. Inicjatywa organizacji wydarzenia spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wystawców. Oprócz lokalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich w przedsięwzięciu wzięli udział także indywidualni wystawcy.

Do konkursu kulinarnego w kategorii na najlepszy produkt zgłosiło się 21 podmiotów, w tym w zdecydowanej większości były to Koła Gospodyń Wiejskich.

Kapituła Konkursowa dokonała oceny zaprezentowanych potraw i przyznała następujące miejsca:

I miejsce - Cymes Serowy, Leszek Jakimowicz Leda-Ser z Wólki Krowickiej.

II miejsce - Chłodnik z ogórkami, Stowarzyszenie Miłośników Chłopic.

III miejsce - Zupa Kucowa - tak zwana JAGIELANKA, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Tryńcza.

Ponadto Komisja przyznała dwa wyróżnienia, które przypadły:

  1. KGW w Łazach - Pierogi ze słodkiej kapusty i twarogu.
  2. KGW w Sośnicy - Gołąbki Kresowe.

Słoneczna pogoda, w tle ruiny Zamku w Sośnicy, wiele smacznych potraw oraz występy lokalnych artystów m.in. Orkiestry Dętej OSP w Sośnicy, ZPiT Ostrowiacy, klub strzelecki Kopernik LOK z Przemyśla, pokaz zbroi rycerskich oraz liczne pokazy zespołów dziecięcych sprawiły, że wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających.

Przybyli goście mogli posmakować kresowych specjałów. Były to między innymi pierogi z kaszanką i omastą z boczku, gołąbki kresowe, zupa Kucowka tak zwana Jagielanka, bigos, pierogi z bobem, kwasówka a także prażucha jarska.

Potrawy te przygotowywane przez nasze babcie, traktujemy obecnie jako utraconą miłość i utracony smak. Produkty te intrygują prostotą wykonania. Łączą w sobie tradycję przygranicznych terenów. Wiemy, że dziedzictwo kulinarne odgrywa niezwykle ważną rolę w promocji i odkrywaniu na nowo regionów podkarpacia.

Całe wydarzenie odbyło się z zachowaniem wytycznych Ministerstwa Zdrowia związanych z obostrzeniami COVID-19.

 

Tekst: J. Piróg
Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem
Oddział Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego