Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w „Ekogali” 2017. W przestrzeni Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek dla uczestników i zwiedzających. Chcemy pobić rekord frekwencji, który w ubiegłym roku wyniósł około 10 tysięcy gości. Będzie co podziwiać mówił na konferencji prasowej członek zarządu Lucjan Kuźniar, zachęcając do udziału w tym wydarzeniu.  

Już za dwa dni, 8 grudnia EKOGALA Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości otworzy swoje podwoje. Targi po raz odbędą się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce i potrwają dwa dni. Organizatorami „Ekogali” są: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Prezes Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego” Piotr Puchalski oraz Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar.

Samorząd Podkarpacia od lat promuje na wiele sposobów i w wielu miejscach tradycyjną i ekologiczną żywność. Ekogala jest jednym z wydarzeń, jakie zostały powołane, aby koncentrować uwagę, na wytwarzaniu i konsumowaniu żywności wysokiej jakości.

Nasz region jest absolutnym liderem jeżeli chodzi o promowanie żywności wysokiej jakości. Na liście produktów tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest aż 220 produktów z Podkarpacia, od lat zajmujemy na niej pierwsze miejsce – mówił podczas konferencji członek zarządu Lucjan Kuźniar. Na Podkarpaciu mamy 1299 gospodarstw ekologicznych, ich powierzchnia zajmuje 15,5 tysiąca hektarów. Mieszkańcy Podkarpacia świetnie wpisują się w rosnący od lat rynek wytwarzania produktów wysokiej jakości. A Ekogala jest okazją, aby zawierać nowe znajomości i kontrakty, podpatrywać doświadczenia innych oraz edukować odbiorców, jak ważne jest to, co znajduje się w naszym menu – podkreśla członek zarządu.  

W tegorocznej edycji targów weźmie udział 110 wystawców, w tym 14 instytucji okołorolniczych. Liczną grupę stanowić będą goście spoza naszego kraju - 16 podmiotów reprezentujących Chiny, Ukrainę i Węgry.

Na Podkarpacie przyjeżdża z Chin 26 osób z regionu Guangxi Chuang, wśród nich 11 przedsiębiorców reprezentujących przemysł spożywczy, wędliniarski, producenci herbat, kosmetyków  oraz wyrobów cukierniczych.  

Wizyta naszych gości z  Chin, z regionu który jest partnerskim wobec Podkarpacia, jest konsekwencją wizyty marszałka Władysława Ortyla w Chinach. Nasza delegacja podczas pobytu tam duży nacisk kładła na promowanie żywności wysokiej jakości i to bardzo zainteresowało partnerów z Chin. Stąd ich tak liczna obecność. Mamy nadzieję, że będzie to okazja do stworzenia możliwości dla naszych producentów nawiązania współpracy i znalezienia kolejnych rynków zbytu – mówił podczas konferencji Maciej Jaskot dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP. 

Chińscy goście przygotowują na Ekogalę specjalne stoisko, na którym będą prezentować swoje wyroby i towary. Dla zainteresowanych współpracą z przedsiębiorcami z Państwa Środka, przygotowano konferencję pn. „Rynek chiński – szanse i zagrożenia” oraz szkolenie handlowe dotyczące rynku chińskiego.

W programie targów zaplanowane są konferencje, degustacje, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz pokazy gotowania i rękodzieła związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dodatkowo podczas targów odbędą się panele edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a wielu odwiedzających może liczyć na świąteczny prezent: choinkę lub karpia na stół wigilijny.

Ekogala to nie tylko okazja do promowania żywności, ale także edukowania, a my przygotowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży od przedszkola do liceum. Bardzo ważne są dla nas także kulinarne i estetyczne zmagania. W tym roku odwiedzjący imprezę będą mogli obserwować uczestników trzech konkursów: XII Europejskiego Konkursu Kulinarnego (dla szkół gastronomicznych), Konkursu „Polski Smak” o nagrodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy i statuetki POLSKI SMAK 2017  oraz konkursu na „Najładniejsze stoisko targowe” – mówiła podczas konferencji Magdalena Sobina – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

W sobotę, 9 grudnia - odbędzie się tradycyjne dla EKOGALI wydarzenie: „Vip-y gotują”. W zmaganiach kulinarnych przy tworzeniu rogalików i gołąbków wezmą udział m.in. marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Lucjan Kuźniar, zastępca prezydenta Rzeszowa Andrzej Gutkowski oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Targi będą otwarte dla zwiedzających w piątek i sobotę od 10.00 do 17.00, wejście jest bezpłatne. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnego dojazdu z Rzeszowa do Jasionki wraz z kursem powrotnym, autobusami oznaczonymi nazwą EKO. Szczegóły dotyczące rozkładu jazdy znajdują się na stronie www.ekogala.eu.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP