logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

stop-gmo

 

podkarpacki naturalny wypas

 

leksykon-podkarpackich-smakow-2013
 

ekogala1

 

produkty tradycyjne

 

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Rolnictwo w regionie

wrota-rolnictwo

Mszą Świętą w przeworskiej Bazylice Kolegiackiej rozpoczęły się obchody IX Powiatowego Święta Chleba w Przeworsku. Głoszący homilię ks. prałat Tadeusz Gramatyka, proboszcz parafii zwrócił uwagę na wielką rolę jaką odgrywa chleb w życiu każdego człowieka i potrzebę jego poszanowania.

Po mszy świętej zgromadzeni oraz zaproszeni goście wraz z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich z powiatu, przemaszerowali przez miasto w asyście orkiestry, do Parku Lubomirskich, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali Członek Zarządu Województwa Lucjan Kuźniar oraz radny województwa Tomasz Bury. W swoim wystąpieniu Lucjan Kuźniar podkreślił jak wielkie znaczenie, również to symboliczne ma chleb dla każdego człowieka.

Chleb przez wieki stał się nie tylko symbolem pożywienia, ale i symbolem życia. Jego brak oznaczał głód i śmierć.  Moje pokolenie pamięta, że dawniej każdy był tak wychowywany, że szanował nawet najmniejszą kromkę chleba. Dzisiaj czasy się zmieniły i nikomu chleba nie brakuje. Nie zmieniło się jednak to, że z wdzięcznością powinniśmy dziękować za ten dar i kultywować tę piękną tradycję wspólnego świętowania. Dlatego pragnę podziękować rolnikom za ich pracę i trud oraz wszystkim tym, którzy również przyczyniają się do powstania chleba, a więc młynarzom i piekarzom. Życzę, by tegoroczne zbiory były udane – mówił Lucjan Kuźniar.

W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla, Członek Zarządu wręczył list i dziękował za trud i znój pracy rolnika, której efektem jest chleb. Życzył, by tegoroczne żniwa przyniosły obfite plony.

Impreza zgromadziła tłumy mieszkańców powiatu przeworskiego, którzy chętnie smakowali tradycyjnych potraw i wypieków, przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich z całego powiatu. Członkinie KGW w uznaniu swej działalności otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, które zostały wręczone przez Członka Zarządu – Lucjana Kuźniara. Całemu wydarzeniu towarzyszyła piękna oprawa artystyczna oraz występy regionalnych zespołów ludowych.

Paweł Tworek
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 757 gości oraz 0 użytkowników.