Polędwiczki wieprzowe z warzywami w winie – przygotowywał i osobiście serwował podczas targów Ekogala 2015 marszałek Władysław Ortyl. Talenty kulinarne prezentowali także członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar, wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutowski oraz siatkarz Asseco Resovii Łukasz Perłowski. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na wysokiej klasy żywność ekologiczną i tradycyjną, którą przez trzy dni wystawiają w Rzeszowie producenci z różnych części Polski i Europy.

Tysiące odwiedzających imprezę, setki ekologicznych i tradycyjnych produktów najwyższej jakości, VIP-y prezentujące swe kulinarne talenty, degustacje i seminaria poświęcone ekologicznej żywności, konkursy i nagrody – czyli wszechstronne promowanie wszystkiego, co ekologiczne i służące zdrowiu – to krótkie podsumowanie, czym są Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Ekogala. Od 29 do 31 maja goszczą one w Rzeszowie, w tym roku  - po raz dziewiąty. Nieprzypadkowo dzieje się to właśnie w stolicy Podkarpacia, które słynie z małych, rodzinnych gospodarstw.

Małe gospodarstwa to jednocześnie szansa, aby produkty były zindywidualizowane i ekologiczne. A to ma miejsce w naszym województwie. Przypomnę, że jesteśmy liderem jeżeli chodzi o rejestrację produktów tradycyjnych. Tutaj palma pierwszeństwa należy do Podkarpacia. Nasza Ekogala bardzo dobrze się rozwija. To też doskonale świadczy, że te tradycje w naszym regionie są przez nas dobrze prezentowane i promowane. I z tego wynikają same dobre rzeczy - podkreśla marszałek Władysław Ortyl.  

Na tegorocznej Ekogali zaprezentowało się 103 wystawców, producentów i przetwórców żywności, posiadających certyfikaty ekologiczne oraz wytwarzających produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kilkunastu wystawców reprezentuje firmy z Włoch, Węgier, Ukrainy, Grecji, Słowacji, Czech i Rumunii.

IX edycja Ekogali pokazuje, że jest duże zainteresowanie  promocją i duża chęć zaoferowania klientom produktów ekologicznych. Obserwujemy coraz większy i coraz bardziej dynamiczny rozwój tej dziedziny. W tym roku okazało się, że na Ekogali zabrakło przestrzeni dla wystawców. Było więcej chętnych niż miejsc. To świadczy o tym, że Rzeszów na mapie Polski i Europy staje się coraz ważniejszym punktem, jeżeli chodzi o promocję produktów ekologicznych – mówił Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Co roku, podczas Ekogali uwaga odbiorców skupiana jest na jednym temacie. Do tej pory było to między innymi pszczelarstwo i mleczarstwo. W tym roku chodzi o uzmysłowienie jak ważne są ekologiczne zboża, ich przemiał oraz spożywanie pieczywa wysokiej jakości. Wielkim powodzeniem cieszyła się prezentacja narzędzi młynarskich oraz pokazy robienia  chleba. Wszyscy chcieli spróbować jak miele się zboże na żarnach – tej przyjemności nie odmówił sobie także marszałek Ortyl.

Kulminacyjnym punktem targów był pokaz gotowania „VIP-y gotują”. Potrawy na bazie podkarpackiej wieprzowiny przygotowywali marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu  Lucjan Kuźniar oraz wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutowski.  Wiele fanek chciało spróbować tego, co upichcił siatkarz Asseco Resovii Łukasz Perłowski. „Ekogali” towarzyszyły także zmagania młodych adeptów sztuki kucharskiej czyli X w tym roku Europejski Konkurs Kulinarny, w którym udział wzięli uczniowie 11 szkół gastronomicznych z 5 krajów.

Ekologiczne Święto w Rzeszowie organizują wspólnie Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Fot. Daniel Kozik, Paweł Tworek
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe