Otwórz/zamknij mapę strony
Na mapie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) Województwa Podkarpackiego pojawiła się nowa inwestycja. Jest nią biogazownia   w Odrzechowej w gminie Zarszyn, powiat sanocki.
Otwarcie biogazowi o mocy 500 KW nastąpiło 21 stycznia 2015 roku w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który jest inwestorem przedsięwzięcia. W tym wydarzeniu uczestniczył członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar, który dokonał otwarcia inwestycji wraz wicewojewodą podkarpackim Grażyną Borek oraz dyrektorem Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Jerzym Jakubcem.
Inwestycja, która dzisiaj została oficjalnie otwarta wyznacza nowy kierunek nie tylko dla tego regionu, ale także dla wielu obszarów naszego województwa. Samorząd Województwa Podkarpackiego od wielu lat wskazywał na konieczność rozwoju i promocji odnawialnych źródeł energii jako jednego z kierunków priorytetowych dla województwa podkarpackiego. Promowanie i wspieranie finansowe odnawialnych źródeł energii (OZE), które są ogromną szansą rozwoju obszarów wiejskich i gospodarstw rolnych, staje się nowym wyzwaniem dla wielu samorządów lokalnych - podkreślił w swoim wystąpieniu Lucjan Kuźniar.
Inwestycja  o wartości blisko 9 mln zł uzyskała finansowe wsparcie w wysokości niemal 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Z tych środków zrealizowano instalację do wytwarzania biogazu z roślin oraz z odpadów organicznych  w procesie biotechnologicznym zachodzącym w fermentatorach, instalację spalania biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz instalację wytwarzania ciepła. Wyprodukowana energia elektryczna sprzedawana jest do sieci energetycznej natomiast  energię cieplną wykorzystuje się na potrzeby własne.
 
Jerzy Klisowski
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego