logo
25 października 2019 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbył się inspirowany Oktoberfestem "Wieczór Bawarski". Organizatorem wydarzenia była Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Lotniskiem Rzeszów-Jasionka, Grupą Lufthansa, MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o. oraz Przedstawicielstwem Wolnego Państwa Bawarii w Polsce.

 

Impulsem do organizacji Wieczoru Bawarskiego na Podkarpaciu stały się rozmowy z inwestorami bawarskimi w regionie, którzy są bardzo zainteresowani promocją kultury i tradycji bawarskiej na Podkarpaciu. Spotkanie dało możliwość wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Otwierając spotkanie, Marszałek Województwa Podkarpackiego nawiązał do największej inwestycji na podkarpaciu – EME Aero. Wspólne przedsięwzięcie Lufthansa Technik AG oraz MTU Aero Engines AG, ma na celu utworzenie w Jasionce jednego z największych i najnowocześniejszych centrów serwisowych dla najnowszej generacji silników lotniczych. Nowo zbudowany ośrodek będzie zatrudniał ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników, a pełne uruchomienie zakładu zaplanowano na początek 2020 roku.

Wieczór Bawarski dał również możliwość podsumowania tegorocznego ruchu lotniczego na trasie z Rzeszowa do Monachium, którego wolumen wzrósł o 60 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Podkreślając jak ważne jest to połączenie dla lokalnego biznesu, wiceprezes Lotniska Rzeszów-Jasionka podziękował przedstawicielom Lufthansy za dotychczasową współpracę.

W trakcie wieczoru zaprezentowane zostały akcenty bawarskiej tradycji i kultury. Uczestnicy mogli pobawić się przy muzyce bawarskiego zespołu, spróbować piwa i specjałów kuchni bawarskiej. W spotkaniu wzięło udział około 180 osób.

Udział województwa w wydarzeniu był finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 

 

Tekst: Dariusz Pawłowski
Oddział Współpracy Gospodarczej UMWP

Foto: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa