logo
Delegacja Województwa Podkarpackiego w dniach 24-26 września brała udział w spotkaniach biznesowych dla przemysłu lotniczego Aeromart Nagoya 2019, które miały miejsce w Nagoi - stolicy prefektury Aichi w Japonii. Była to trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez francuską firmę BCI we współpracy m.in. z samorządem prefektury Aichi, Izbą Handlową w Nagoi, Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego JETRO oraz klastrem lotniczym C‑ASTEC. W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 firm i instytucji z ponad 20 krajów świata. Uczestnicy odbyli łącznie ok. 4 tys. spotkań B2B.

 

Aeromart Nagoya stanowi platformę dla graczy z branży lotniczej i kosmicznej do rozwijania globalnego biznesu i poznawania najnowszych trendów rynkowych. Biorąc pod uwagę rozwój japońskiego przemysłu lotniczego, Aeromart Nagoya to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i wzmocnienia już istniejących. W regionie Chubu skupione jest ok. 50% japońskiej produkcji przemysłu lotniczego, tam siedziby mają wiodący producenci elementów konstrukcyjnych, tacy jak Mitsubishi Heavy Industries czy Kawasaki Heavy Industries, oraz dziesiątki mniejszych przedsiębiorstw z przemysłu lotniczego i kosmonautycznego, producenci narzędzi i półprzewodników.

Województwo Podkarpackie było reprezentowane przez dwóch członków zarządu Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza oraz pracownika Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawiciele podkarpacia podczas spotkań biznesowych przedstawiali zarówno działalność Doliny Lotniczej jak również potencjał regionu. Udział w Aeromart był znakomitą okazją do zacieśnienia współpracy i nawiązania nowych kontaktów, oraz promocji zarówno Doliny Lotniczej jak i Województwa Podkarpackiego i jego oferty inwestycyjnej.

Członkowie zarządu Doliny Lotniczej, na zaproszenie organizatorów Aeromart, wzięli udział w warsztatach panelowych dla regionów i klastrów lotniczych. Oprócz nich, w warsztatach uczestniczyli przedstawiciele klastra Aerospace Valley z Francji, samorządu prowincji Quebec w Kanadzie, Malezyjskiej Agencji Rozwoju Handlu Zagranicznego, Departamentu Handlu stanu Wirginia Zachodnia w USA, prefektury Aichi oraz klastra C-ASTEC z Japonii. Dyskusja podzielona była na dwa bloki tematyczne, poświęcone edukacji i rozwojowi zasobów ludzkich, oraz rozwijaniu współpracy z azjatyckimi partnerami. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami i wspólnie analizowali problemy z jakimi spotykają się w swoich rejonach świata.

Udział podkarpackiej delegacji był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, realizowanego w ramach RPO WP 2014-2020.

 

 

Tekst i foto: Dariusz Pawłowski
Oddział Wspołpracy Gospodarczej UMWP