01BilMilDat 819 540
Prezydent Francji Emmanuel Macron zainaugurował 53. edycję pokazu lotniczego w Le Bourget. Paryski salon lotniczy odbywa się już od 110 lat. Na imprezie zebrali się najważniejsi gracze branży. W 2017 r. w imprezie uczestniczyło 180 tys. widzów. Na cały Salon akredytowanych było 3450 dziennikarzy z 67 krajów. W tym roku Paris Air Show gościł po raz pierwszy w historii aż 2460 wystawców.

Największe zainteresowanie na targach wzbudzają zawsze myśliwce i inne maszyny bojowe. W tym roku królują w tej kategorii makiety maszyn przyszłości z Europy i Turcji, amerykański myśliwiec F-35, maszyny szkolno-bojowe z Włoch i Turcji oraz, jak zwykle, bogata ekspozycja gospodarzy. Prezydent Francji zaprezentował bowiem ambitny projekt przyszłego francusko-niemieckiego samolotu bojowego, którego celem będzie zastąpienie obecnych myśliwców Rafale i Eurofighter do 2040 roku.

Jedną z ciekawszych wystaw na tegorocznym Paris Air Show zaprezentowała Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni wysłał do Francji dwa najnowsze wytwory swojej lotniczej myśli technicznej: strategiczny samolot transportowy Kawasaki C-2 i morski samolot transportowy Kawasaki P-1.

Japonia jest jedynym użytkownikiem C-2 na świecie. Brak kontrahentów eksportowych jest dla wyrobów japońskiego przemysłu zbrojeniowego charakterystyczny. Wynika to z tego, że dopiero pięć lat temu Tokio zezwoliło mu na marketing poza granicami kraju. Wcześniej uzbrojenie nie było eksportowane ze względów politycznych, a obecnie w czasach licznej konkurencji i wymagającego rynku nie jest łatwo znaleźć odbiorców eksportowych.

Japończycy wysłali swoje statki powietrzne do Europy nie tyle po to ażeby proponować tutaj ich sprzedaż, ile aby zaprezentować poziom swojej myśli technicznej i możliwości przemysłowych. Chodzi o zachęcenie partnerów europejskich do wspólnych przedsięwzięć przemysłowych i badawczo-rozwojowych.

Dlatego, jednym z ważniejszych celów misji podkarpackich MŚP były spotkania z japońskimi ambasadorami branży lotniczej oraz kontynuacja rozmów zapoczątkowanych przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w Tokio oraz Nagoi, na kilka dni przed Paris Air Show.

Misja zakończona została wieczorem kosmiczno-lotniczym w Ambasadzie RP w Paryżu. We wtorek 18 czerwca 2019 r. w siedzibie Ambasady RP w Paryżu miało miejsce seminarium kosmiczno-lotnicze, które otworzył ambasador Tomasz Młynarski. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób, w tym prezesi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz przedstawiciele największych francuskich koncernów lotniczych i kosmicznych, korpusu dyplomatycznego, think-tanków i mediów. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wydział Ekonomiczny Ambasady oraz centralę MSZ, a jego partnerami były ESA, POLSA, dziennik „Rzeczpospolita”, największa francuska organizacja pracodawców MEDEF, a także podkarpacka Dolina Lotnicza i Śląski Klaster Lotniczy.

W targach wzięli udział przedstawiciele podkarpackich firm z Doliny Lotniczej oraz przedstawiciele stowarzyszania Dolina Lotnicza.

Udział w wydarzeniu małych i średnich firm z Podkarpacia współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej – EFRR, w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” realizowanego w ramach RPO WP 2014-2020, oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości.

 

 

Tekst Mariusz Stec

Oddział Współpracy Gospodarczej

Fot. Paweł Zawisza