Prawie 200 firm z 20 krajów świata bierze udział w targach Aerospace & Defence Meetings Central Europe – Rzeszów 2019 w podrzeszowskiej Jasionce. Wydarzenie ma łączyć partnerów biznesowych - liderów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego – z mniejszymi kooperantami. Dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena marszałek Władysław Ortyl zwiedził stoiska wystawiających się na targach firm.

W przejściu po stoiskach międzynarodowych firm w G2A Arena marszałkowi towarzyszyli Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Marek Bujny, wiceprezes stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”. Marszałek dopytywał przedstawicieli firm o rezultaty prowadzonych rozmów i ich odczucia, co do perspektyw rozwoju branży lotniczej. Na pamiątkę obecności na targach, marszałek rozdawał miniaturę dwupłatowca, który nawiązuje do historycznego wymiaru przemysłu lotniczego na Podkarpaciu.

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie targów, podczas którego marszałek Władysław Ortyl powitał wszystkich przybyłych do Jasionki gości, jednocześnie wyrażając zadowolenie, że tak ważna międzynarodowa impreza odbywa się właśnie na Podkarpaciu:

Witam wszystkich uczestników tego ważnego wydarzenia. Cieszę się, że w województwie podkarpackim spotykają się firmy z branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej żeby przez trzy dni wspólnie dyskutować o współpracy, przyszłości i rozwoju. Chcemy, aby ten czas na Podkarpaciu był dobrze przez Państwa wykorzystany, to znaczy w sposób merytoryczny i efektywny - mówił marszałek Ortyl, jednocześnie dodał - Lotnictwo i kosmonautyka bardzo dynamicznie rozwijają się na Podkarpaciu, jednak mimo to w dalszym ciągu chcemy tę ważną dziedzinę naszej gospodarki promować i rozwijać i temu właśnie służą te targi – zakończył.

Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju powiedział z kolei, że sektor lotniczy i kosmiczny staje się ważną częścią polskiej gospodarki:

Chciałbym zaznaczyć, że sektor lotniczy i kosmiczny bardzo mocno został zaakcentowany w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że lotnictwo i kosmonautyka to nie tylko inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego, ale także całego kraju, co wiąże się z możliwościami sięgania po środki europejskie oraz krajowe - i tak się dzieje w praktyce – mówił podsekretarz Hamryszczak.

Zgodnie z koncepcją, targi stanowią pomost pomiędzy międzynarodowymi nabywcami i regionalnymi dostawcami. W czasie trzech dni targów A&DM, uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w indywidualnych spotkaniach biznesowych. A&DM to nie jest tradycyjna wystawa czy targi, jest to program kojarzenia partnerów biznesowych ściśle zarezerwowany dla światowych profesjonalistów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. To doskonała okazja dla liderów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących.

Przedstawiciele firm zgodnie podkreślają, że udział w targach daje możliwości nawiązania kontaktów z partnerami z całego świata, które mają szansę przełożyć się na współpracę i realizację wspólnych projektów. Wydarzenie, w którym biorą udział firmy między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Czech, ma na celu promocję branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej.

A&DM są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Organizatorami Aerospace & Defence Meetings są ABE - Advanced Business Events i Województwo Podkarpackie. Partnerem strategicznym jest Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju.

Wczoraj, w G2A Arena odbyło się równoległe wydarzenie, jakim było Podkarpackie Forum Innowacji poświęcone wiodącej inteligentnej specjalizacji regionu, jaką jest - lotnictwo i kosmonautyka. W jego trakcie zorganizowano kilka debat w dwóch blokach tematycznych: Przyszłość polskiego przemysłu lotniczego oraz Implementacja Polskiej Strategii Kosmicznej. Podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy województwem podkarpackim a Stowarzyszeniem NEREUS w zakresie wsparcia doradczego dla Regionalnego Konsorcjum Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland).

Tekst i fot.: D. Kozik
Wideo: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP