09

Wizyta delegacji z Tajwanu była niepowtarzalnym wydarzeniem, które stanowiło doskonałą okazję do nawiązania kontaktów i potencjalnej współpracy podkarpackich firm z tajwańskimi firmami z branży fotowoltaicznej.

Goście rozpoczęli wizytę na Podkarpaciu od wizyty studyjnej w podkarpackiej firmie ML System, wiodącej polskiej firmie z branży energii odnawialnej oraz zwycięzcy prestiżowej nagrody Prezydenta RP w kategorii polskich innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw ogłoszonej podczas organizowanego na Podkarpaciu Kongresu 590. ML System zaprezentował Tajwańczykom innowacyjne rozwiązania w sektorze odnawialnych źródeł energii, projekty z obszaru fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem oraz innowacyjne pomysły, nad którymi ML System obecnie intensywnie pracuje. Zwieńczeniem wizyty w regionie było zapoznanie się z działalnością Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej i badań z zakresu energii odnawialnej realizowanych w laboratoriach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Delegacja z Tajwanu była pod wrażeniem aparatury naukowej, jaką dysponuje uczelnia.

Wydarzeniem łączącym obie wizyty studyjne były spotkania B2B. 12 tajwańskich firm z rejonu miasta Tajpej zainteresowanych rozpoczęciem działalności na rynkach zagranicznych spotkało się w Inkubatorze Technologicznym Aeropolis w Jasionce z przedstawicielami podkarpackich firm z branży energii odnawialnej. Województwo Podkarpackie umożliwiło polskim przedsiębiorcom przeprowadzenie spotkań B2B z firmami tajwańskimi. Spotkania poprzedzone zostały powitaniem delegacji przez członka zarządu województwa podkarpackiego - Stanisława Kruczka oraz gospodarza miejsca - Piotra Zawadę, pełnomocnika zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Doskonale wiemy, że tajwańskie przedsiębiorstwa jak Acer oraz ASUS to światowi potentaci w produkcji komputerów. Natomiast w Chinach kontynentalnych jedną z potężniejszych marek jest Huawei, firma wchodziła do Europy m.in. przez Podkarpacie. Kilkanaście lat temu będąc prezesem lokalnej spółdzielni telekomunikacyjnej  miałem przyjemność podpisać z Huawei kontrakt. Była to wówczas firma, która dopiero nieśmiało pukała do drzwi europejskich rynków, a dziś jest globalnym potentatem. Uważam, że jest to jest jeden z wielu przykładów na to, że warto inwestować w naszym regionie – mówił Stanisław Kruczek. – Ponadto stawiamy na infrastrukturę, rozbudowa lotniska w pobliżu dwóch ważnych europejskich szklaków komunikacyjnych S-19 oraz A-4 to czyni ten region coraz atrakcyjniejszym miejscem do inwestycji i współpracy do czego zachęcam – podkreślał członek zarządu, Stanisław Kruczek.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – EFRR, w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” realizowanego w ramach RPO WP 2014-2020, oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości.

 

 

 

tekst / foto: Mariusz Stec

Oddział Współpracy Gospodarczej