warsztaty2
28 marca br. w Hotelu Hilton Garden Inn w Rzeszowie z inicjatywy Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyły się warsztaty pt. "Ekspansja firmy do Wielkiej Brytanii: możliwości inwestycyjne i eksportowe dla polskich firm", w których uczestniczyli przedstawiciele ponad 60 przedsiębiorstw z województwa podkarpackiego.


Warsztaty otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Głównym celem spotkania było omówienie oraz przedstawienie możliwości różnych scenariuszy i strategii, jakie polskie firmy mogą zastosować, aby rozwijać swój biznes i inwestować w Wielkiej Brytanii. Dyrektor Departamentu Handlu Międzynarodowego Ambasady Brytyjskiej Bartosz Koziński przekonywał, że tamtejszy rynek jest wciąż otwarty i istnieje duża szansa dla polskich przedsiębiorców, żeby zaistnieć w tamtym biznesowym ekosystemie. Przedstawił też w jaki sposób rząd brytyjski wspiera przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych. O łatwości założenia firmy i prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii mówił Kamil Tomaszewski z międzynarodowej kancelarii adwokackiej IMD Solicitors. Podkreślał jednak, że są pewne aspekty formalno-prawne związane z prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii, które najlepiej skonsultować z wyspecjalizowanym prawnikiem. W kolejnym wystąpieniu o aspektach finansowo-księgowych prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii mówili Paulina Drzewiecka oraz Sebastian Swałdek, przedstawiciele Capital Business Links, jednej z największych brytyjskich firm, która świadczy kompleksowe usługi księgowe i biznesowe oferując pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwłaszcza klientom z Polski, Niemiec, Włoch, Czech oraz krajów skandynawskich działającym na terenie Wielkiej Brytanii.

W drugiej części warsztatów w ramach studiów przypadku o swoich doświadczeniach prowadzenia biznesu na rynku brytyjskim opowiedzieli przedstawiciele dwóch podkarpackich firm. 

Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob decyzję o produkcji na rynek brytyjski podjęły już 13 lat temu. Prezes firmy Marek Jurkiewicz zapewniał, że na początek wystarczy dobry produkt, identyfikacja klientów wg jego wymagań i specyfiki oraz zdobycie odpowiednich certyfikatów, a współpracę ułatwia dziś łatwość komunikacji m. in. przez szybkie i tanie połączenia lotnicze z Rzeszowa do Wielkiej Brytanii.

Drugim przykładem podkarpackiej firmy, której udało się podbić brytyjski rynek jest Inglot, przedsiębiorstwo kosmetyczne o globalnym zasięgu. Przemyska firma, która powstała ponad 30 lat temu, dziś ma ponad 770 sklepów w ponad 80 krajach na całym świecie, a ponad rok temu otworzyła swój salon na Oxford Street w Londynie – jednej z najczęściej odwiedzanych handlowych ulic świata. Dyrektor Anna Zalas, przedstawiciel firmy Inglot zapewniała, że Wielka Brytania to wspaniałe miejsce na rozwijanie biznesu.

Warsztaty zakończyły się wspólnym lunchem, podczas którego była możliwość bezpośrednich rozmów z prelegentami i zaproszonymi przedsiębiorcami.

Warsztaty były współorganizowane przez Województwo Podkarpackie w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach RPO WP na lata 2014- 2020.

 

Tekst - Paweł Tarnawski
Oddział Współpracy Gospodarczej

 Fot. Katarzyna Stachowicz
        Paweł Tarnawski