W Jasionce rozpoczęły się targi TSLA EXPO, gromadzące najważniejszych wystawców z branży transportowej i logistycznej. Impreza stała się także okazją do premiery modelu pierwszego samochodu stworzonego przez Wschodni Sojusz Motoryzacyjny. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Województwo Podkarpackie.

W tym roku TSLA EXPO inauguruje swoją działalność, jednak organizatorzy mają ambitny plan przekształcenia targów w wydarzenie cykliczne, integrujące środowisko gospodarcze Podkarpacia.

- Cieszę się ze klaster expo rusza dynamicznie z organizacją tego typu wydarzeń. To dla rozwoju gospodarczego jest bardzo ważne. Taki cel przyświecał nam kiedy budowaliśmy to centrum. Bardzo dobrze oceniamy współpracę z branżą motoryzacyjna. To nasza inteligentna specjalizacja, a potencjał motoryzacyjny Podkarpacia jest bardzo duży – mówił na otwarciu kongresu Władysław Ortyl.

Imprezę zorganizowaną w G2A ARENA otworzyła debata „Szlak sukcesu z Podkarpacia. Transport, Automotive, Logistyka”, z udziałem: marszałka Władysława Ortyla, Ryszarda Jani - prezesa Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Michała Tabisza - prezesa Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka oraz Andrzeja Rosińskiego - prezesa Waimea Holding S.A.


- Trudno znaleźć na świecie marki samochodów, w których produkcji nie miałyby udziału przedsiębiorstwa z Podkarpacia. Siła branży budowana jest na tradycji i dobrze wykształconych kadrach inżynierskich – tłumaczył marszałek.

Właśnie kwestia wykwalifikowanej kadry była jednym z głównych tematów, szczególnie zastanawiano się jak w kluczowych branżach zatrzymać fachowców oraz jak kształcić ich następców.

Otwierający panel był tylko wstępem do kolejnych dyskusji, poświęconych m.in. problematyce automotive na Podkarpaciu - powstaniu Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego oraz współpracy między firmami motoryzacyjnymi z naszego regionu. W trakcie dwudniowych targów nie zabraknie rozmów nt. czwartej rewolucji przemysłowej i wyzwań, jakie w najbliższych latach postawi ona przed firmami produkcyjnymi z Podkarpacia.
W jednej z debat naprzeciw siebie zasiedli prezesi podkarpackich firm automotive oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy i szkół zawodowych, którzy kształcą przyszłe kadry na potrzeby przemysłu. Specjaliści od logistyki natomiast, zyskają okazję do dyskusji nt. optymalizacji, przyszłość i wyzwań w logistyce oraz inteligentnego automatyzowania. Swój czas będą też miały transport i auto – flota, gdzie informacji i doświadczeń mogą szukać zainteresowani rynkiem transportowym i strategicznymi kierunkami jego rozwoju.
Poprzez specjalne strefy ekonomiczne w Mielcu, Tarnobrzegu, Dębicy, Gorzycach i Stalowej Woli zlokalizowało się 6 korporacji motoryzacyjnych o łącznych obrotach przekraczających 6 mld zł. i zatrudniających ponad 13 000 pracowników.
TSLA EXPO Rzeszów 2017 to przede wszystkim targi, umożliwiające nawiązanie współpracy biznesowej firm zajmujących się transportem, spedycją, logistyką, motoryzacją, systemami transportowymi oraz IT. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z potencjalnymi inwestorami i klientami małe i średnie przedsiębiorstwa z Podkarpacia zyskały nową formę promocji, co skutecznie może przełożyć się na zakres prowadzonych działań. To wszystko dzięki połączeniu i prezentacji potencjału podkarpackich firm, może zapewnić otwartą ścieżkę dla podniesienia jakości życia mieszkańców naszego regionu poprzez wprowadzanie w życie najnowszych, inteligentnych technologii.
Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele podkarpackich uczelni wyższych, urzędy pracy, salony samochodowe, przedstawiciele firm produkcyjnych automotive, instytucji finansowych i wspierających biznes.
Ogromną popularnością cieszy się ekspozycja najnowszych modeli samochodów, a także konkurs, w którym nagrodę główną stanowi… motocykl Harley – Davidson. Sobota jest dniem otwartym dla wszystkich chętnych mieszkańców Podkarpacia i nie tylko.

Wydarzenie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 

Tomasz Leyko/Michał Mielniczuk
fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP

 

fot. Mariusz Stec
Oddział współpracy gospodarczej

 

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z potencjalnymi inwestorami i klientami małe i średnie przedsiębiorstwa z Podkarpacia zyskały nową formę promocji, co skutecznie może przełożyć się na zakres prowadzonych działań. To wszystko dzięki połączeniu i prezentacji potencjału podkarpackich firm, może zapewnić otwartą ścieżkę dla podniesienia jakości życia mieszkańców naszego regionu poprzez wprowadzanie w życie najnowszych, inteligentnych technologii.