170919 chiny

 

 

 

 

 

 

 

Marszałek oraz prezydent Stalowej Woli podsumowali gospodarczy wyjazd do Chin. Oprócz sporej dawki informacji dziennikarze dostali także chiński przysmak – zupę produkowaną w partnerskim regionie Kuangsi.

Delegacja z Podkarpacia przebywała w Chinach w dniach 12-14 września. Wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem do Chin polecieli również m.in. Lucjusz Nadbereżny - prezydent Stalowej Woli, Maciej Jaskot, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej w UMWP, Paweł Krajmas, Prezes Stowarzyszenia Polska Ekologia, którzy byli również obecni na konferencji.

Wizyta była przede wszystkim związana z odbywającymi się w Nanning – stolicy regionu Kuangsi -  Targami ASEAN Expo. Marszałek podkreślał też, że bardzo istotna była wizyta w siedzibie Liugong Machinery Corporation, która ma swój oddział w Stalowej Woli.

- Firma Liugong ogłosi już niebawem przeniesienie Centrum Logistycznego do Polski, do Warszawy i otworzy także Centrum Badawczo Rozwojowe w Stalowej Woli. Jest to ważny element, który został potwierdzony podczas naszej wizyty. Dzięki temu przybędzie nam nowa jednostka badawczo – rozwojowa, miejsce pracy dla inżynierów, projektantów, które będzie konsumowało wielkie doświadczenie, jakie Stalowa Wola jako ośrodek przemysłowy posiada – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek mówił też o aspekcie kulturalnym wizyty w Chinach.  Delegacja promowała przyszłą trasę koncertową Podkarpackiej Filharmonii, która będzie miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia. Jeden z najważniejszych koncertów zaplanowano w Nanning, w przepięknym obiekcie regionalnej filharmonii. Koncert podkarpackiej orkiestry odbędzie się podczas uroczystego otwarcie tego nowego obiektu.

- To jest ważne wyróżnienie dla naszej orkiestry. Jesteśmy z tego oczywiście bardzo zadowoleni. Bardzo udana wizyta, byliśmy bardzo dobrze przyjęci, mieliśmy doskonale dopracowany program. Naszym pobytem interesował się też polski konsulat oraz mieliśmy pomoc pracowników z firmy Liugong – mówił marszałek.

Na podsumowanie marszałek zapowiedział, że zaprosił partnerów z Chin do udziału w grudniowej EKOGALI, która odbędzie się w CWK w dniach 8-9.12.2017.

Prezydent Stalowej Woli - tak jak marszałek - podkreślił znaczenie otwieranego pod koniec września w Stalowej Woli Centrum Badawczo-Rozwojowego.  Powiedział, że dla samorządu stalowowolskiego to znakomita wiadomość.

- Dla takiego miasta jak Stalowa Wola, otwarcie centrum jest rzeczą strategiczną, aby młodzi inżynierowie mogli się rozwijać w naszym województwie – mówił prezydent Nadbereżny.

Prezydent mówił też, że podpisany list intencyjny pomiędzy Stalową Wolą i Liuzhou otwiera miasto na nowe płaszczyzny współpracy z partnerami z Chin.

- Chcemy zbudować również relacje dotyczące nauki, kultury czy edukacji – tłumaczył prezydent Nadbereżny.

Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, który brał udział w wyjeździe do Chin podkreślał, że wizyta będzie miała duże znaczenie dla lokalnych producentów z Podkarpacia, specjalizujących się w żywności wysokiej jakości.

- Było bardzo duże zainteresowanie podczas prezentacji naszymi produktami. Liczymy, że Chińczycy zainteresują się naszymi produktami  ekologicznymi, które będziemy mogli eksportować, albo podpisać dobre kontrakty inwestorskie podczas targów Ekogala – mówił Paweł Krajmas, dodając, że jego stowarzyszeniu nie zleży na tym, aby sprzedawać duże ilości, ale żeby sprzedawać produkty wysokiej jakości.

Wizyta w Chinach była także okazją do promocji walorów turystycznych Podkarpacia. Maciej Jaskot – dyr. Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej mówił również, że wyjazd był okazją do zbierania dobrych praktyk.

- Obiekt, w którym byliśmy na targach ASEAN zrobił na nas ogromne wrażenie, ale nie mamy się czego wstydzić. Myślę, że te dobre praktyki uda nam się wdrożyć przy okazji najbliższych wydarzeń w G2A Arena, m.in. podczas Ekogali czy Kongresu 590 – tłumaczył dyr. Maciej Jaskot.

Dyr. Jaskot poinformował, że województwo podkarpackie aplikuje do organizacji Regionalnego Forum Polsko-Chińskiego, które co dwa lata odbywa się w Polsce.

- Liczymy, że Ministerstwo Rozwoju pozytywnie rozpatrzy naszą kandydaturę i w 2018 roku to właśnie Podkarpacie będzie gospodarzem tego przedsięwzięcia – mówił dyr. Jaskot.

Atrakcją na konferencji była degustacja zupy przywiezionej z Chin. Ostre chińskie smaki przypadły do gustu szczególnie panom.

Udział Województwa Podkarpackiego w wydarzeniu współfinansowany był z projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” realizowanego ze środków RPO WP 2014-2020, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości.

 

Monika Konopka

Biuro prasowe

Fot. Daniel Kozik

Wideo Michał Mielniczuk.