Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na Targach Kosmicznych w Paryżu. Na pierwszym planie znajduje się lada oraz regały z folderami promocyjnymi. W głębi stoiska znajdują się osoby reprezentujące Województwo Podkarpackie, od lewej: Janusz Michalcewicz z firmy Eurotech, Piotr Kwaśniak – zastępca dyrektora departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Joanna Socha- Kotula – kierownik departamentu Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Piotr Grzybowski z firmy Pilc. Tłem dla stoiska jest wielkoformatowa fotografia nocnego, rozgwieżdżonego nieba oraz znajdujące się w prawym górnym rogu, logo Województwa Podkarpackiego.

 


W dniach 18-22 września 2022 roku w Paryżu odbyło się najważniejsze na świecie wydarzenie w sektorze kosmicznym - Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC). Na przygotowanym przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) stoisku polskiego sektora kosmicznego promowało się województwo podkarpackie, na którym zaszczycili swą obecnością p. Janusz Michalcewicz z firmy Eurotech Sp. z o.o. oraz p. Piotr Grzybowski z firmy PILC Sp. z o.o.  Przedsiębiorcy z podkarpackiego sektora lotniczego i kosmicznego mieli okazję uczestniczyć w licznych sesjach, debatach poświęconych przemysłowi i technologiom kosmicznym, nawiązać kontakty z zagranicznymi firmami i uczelniami oraz w części stoiska poświęconej województwu podkarpackiemu zaprezentować własne eksponaty. 

 

Gospodarze stoiska województwa podkarpackiego gościli przedstawicieli z Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju. Tematem rozmów była wymiana informacji o przemyśle kosmicznym i lotniczym na Łotwie i w województwie podkarpackim.

 

Na stoisku POLSA można zobaczyć było produkty 25 polskich firm oraz porozmawiać z przedstawicielami 4 województw, tegorocznych współwystawców: podkarpackiego, lubuskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.

 

Podczas całego wydarzenia odbyło się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów i seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Udział wzięło około 250 wystawców z całego świata. Hasłem przewodnim polskiego stoiska była rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny to doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami sektora kosmicznego z całego świata. Dnia 19 września odbyło się spotkanie sygnatariuszy Artemis Accords z udziałem prezesa POLSA Grzegorza Wrochny, a także uroczyste podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Agencją Kosmiczną Republiki Azerbejdżanu (AZERCOSOMS) a Polską Agencją Kosmiczną dotyczące współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Celem tegoż porozumienia jest zwiększenie dwustronnego handlu, inwestycji i wzmocnienie współpracy biznesowej w zakresie komunikacji satelitarnej, eksploracji kosmosu, w szczególności w dziedzinie systemów nawigacyjno-satelitarnych.

 

W kolejnym dniu targów miało miejsce spotkanie B2B z przedstawicielami australijskiego sektora kosmicznego. Kolejnym krokiem jest przygotowywana misja polskich firm do Australii w 2023 r. i udział w targach AVALON (Australian International Airshow and Aerospace & Defence Exposition), gdzie również planowane jest polskie stoisko.

Trzeciego dnia na stoisku polskiego sektora kosmicznego, współwystawca – Województwo Podkarpackie, przygotowało dedykowane spotkanie, w formie koktajlu, dla przemysłu z firmami z Podkarpacia. Spotkanie zgromadziło liczną grupę przedstawicieli międzynarodowego sektora kosmicznego. Obecni na nim byli także Radca ds. Ekonomicznych Rafał Hryniewiecki z Ambasady Polski w Paryżu oraz przedstawiciele Zagranicznego Biura Handlowego.

 

Na stoisku POLSA można było również zobaczyć zwycięskie projekty w ramach konkursu ESA i „From the Dusty Moon" (US) tj.  CanSat, który stawia przed młodymi entuzjastami kosmosu wyzwanie zbudowania i wystrzelenia mini satelitów wielkości puszki po napoju oraz urządzenie TOLRECON. Jest to platforma do transportu regolitu księżycowego (sypkiej skały znajdującego się na powierzchni Księżyca), którą również będzie można zobaczyć na polskim stoisku.

 

Łazik Kalman, czyli mobilna platforma badawcza, służąca do badania rozwiązań z zakresu inżynierii kosmicznej oraz rozwijania umiejętności młodych inżynierów – to kolejna z atrakcji na stoisku POLSA. Łazik to projekt studencki koła naukowego AGH Space Systems.

 

Udział Województwa i przedsiębiorców był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu własnego RPO WP 2014-2020 pn. „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, Oś priorytetowa I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3 Promowanie przedsiębiorczości.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Oddziału współpracy gospodarczej
Autor zdjęć: Oddziału współpracy gospodarczej