Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi w kole

 


Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Targi Avalon były głównym punktem wizyty podkarpackiej delegacji w Australii, nie mogło jednak zabraknąć również wątków patriotycznych i polonijnych. Marszałek Władysław Ortyl spotkał się dziś z organizacjami polonijnymi. Złożył też hołd w miejscach pamięci poświęconych bohaterskiej postawie polskich żołnierzy i patriotów.

 

Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii powstała w 1962 roku. Reprezentuje sprawy, potrzeby, aspiracje, osiągnięcia i interesy Polaków, w tym w dużej mierze mających swoje korzenie na Podkarpaciu, a mieszkających w stanie Wiktoria. Marszałek Władysław Ortyl spotkał się dziś z jej przedstawicielami, z prezesem Elżbietą Dziedzic na czele. Niektórzy przyjechali na spotkanie z odległych miejscowości. Bardzo interesowały ich sprawy związane z wojną za naszą wschodnią granicą. Federacja obejmuje ponad 40 polonijnych stowarzyszeń regionalnych i specjalnych. Wiele o pracy federacji opowiedziała też Bożena Iwanowski, dyrektor Biura Usług Opieki Społecznej, które zajmuje się organizacją zajęć dziennych i programami opieki środowiskowej, opieką paliatywną i domową. 

 

Marszałek złożył również kwiaty pod pomnikiem katyńskim. Monument powstał właśnie z inicjatywy Federacji Polskich Organizacji w Stanie Wiktoria na dziedzińcu sanktuarium pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w dzielnicy Essendon w Melbourne. Został uroczyście odsłonięty i poświęcony 14. września 1980 roku. Sanktuarium zostało z kolei poświęcone w 1973 roku przez ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę, a kamień węgielny poświęcił związany z naszym regionem kardynał Władysław Rubin. Przy sanktuarium jest również postawiony pomnik poświęcony papieżowi Polakowi.

 

To były bardzo cenne doświadczenia. Polonia australijska jest bardzo aktywna, nie tylko w propagowaniu polskości, ale w pomocy naszym rodakom w każdej formie. Zobaczyliśmy, jak działa Biuro Usług Społecznych, mnóstwo zaangażowanych i poświęconych swojej pracy naszych rodaków. Nasze duszpasterstwo również wywołuje wiele pozytywnych emocji zarówno w Essendon, jak i w Keysborough. Rozmowy były bardzo miłe, owocne i rzeczowe. Gdyby nie ograniczenia czasowe moglibyśmy tak miłe dyskusje prowadzić jeszcze bardzo długo – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Wspomniana świątynia w Keysborough to kolejny Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego położona na obrzeżach Melbourne, gdzie posługę pełni ks. Kamil Żyłczyński, a pomaga mu pochodzący ze Stobiernej ks. Jerzy Prucnal. Tu również odbyło się krótkie i spontaniczne spotkanie się z Polonią. W Keysborough marszałek rozmawiał również z Konsulem Honorowym RP w Melbourne, Andrzejem Soszyńskim.

 

Władysław Ortyl był również w Mauzoleum Pamięci w Melbourne, gdzie także oddał hołd składając wiązankę kwiatów. Mauzoleum Pamięci zwane przez lokalną społeczność The Shrine of Remembrance, jest jednym z największych w Australii pomników-muzeum poświęconych pierwotnie weteranom I wojny światowej. Obecnie upamiętnia wszystkich Australijczyków służących w wojnach z udziałem wojsk australijskich. Z naszej, polskiej perspektywy to miejsce, które służy upamiętnieniu polsko-australijskiego braterstwa pod Tobrukiem. W 2018 r. Shrine of Remembrance wizytował Prezydent RP Andrzej Duda, a w 2021 r. Ambasada współorganizowała tam uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wspólnej walki przeciwko wrogowi polskich i australijskich „Szczurów Tobruku”. 

 

Naszym niezastąpionym przewodnikiem po Melbourne był pan Bogdan Płatek. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | III dzień delegacji podkarpackiej w Australii