Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na scenie

 


Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

To wspaniały „prezent na gwiazdkę” dla wszystkich mieszkańców regionu oraz wyjątkowe zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza - Tak o otwartym w Jasionce, koło Rzeszowa, Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystej gali. W inauguracji PCN wzięły udział dziesiątki zaproszonych gości. Gala z koncertem to pierwszy punkt bogatego planu trzydniowych wydarzeń z okazji oddania Podkarpackiego Centrum Nauki.

 

Samorząd województwa podczas wydarzenia reprezentowali również wicemarszałkowie - Ewa Draus i Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi. Obecni byli także m.in.: prof. Dariusz Waldemar Dudek – doradca Prezydenta RP, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, Jerzy Guniewski – dyrektor rzeszowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, Mieczysław Tołpa – dyrektor Poczty Polskiej. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się również: parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, służb mundurowych z regionu, podkarpackich uczelni oraz placówek oświatowych i kulturalnych, samorządowcy i osoby zaangażowane w budowę PCN.

 

Otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki  „Łukasiewicz” dokonał marszałek Władysław Ortyl wraz z dwojgiem młodych osób – stypendystów programu „Nie zagubić talentu”, poprzez wspólne symboliczne rozwiązanie złotej wstęgi. Po otwarciu obiekt poświęcił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba.

 

Dzisiaj oddajemy Podkarpackie Centrum Nauki wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także mieszkańcom Podkarpacia na gwiazdkę! – powiedział marszałek Ortyl.

 

 

Prof. Dariusz Waldemar Dudek – doradca Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników otwarcia PCN. W liście prezydent podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania centrum, pogratulował znakomitego osiągnięcia, jakim jest edukacyjny obiekt, który będzie wizytówką regionu. Prezydent wspomniał także o patronie – Ignacym Łukasiewiczu i jego licznych osiągnięciach, gratulując wyboru takiego opiekuna:

 

Trudno o właściwszego patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki – napisał Andrzej Duda.

 

Wojewoda podkarpacki - Ewa Leniart odczytała list od Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, w którym marszałek sejmu napisała:

 

Oto swoje drzwi otwiera prawdziwa skarbnica wiedzy, badawczych doświadczeń, a także naukowej zabawy, zatem jest to dla mnie duży zaszczyt móc sprawować patronat nad dzisiejszą uroczystością – napisała marszałek Elżbieta Witek.

 

Głos podczas wystąpień zabrała również  Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, która podkreślała, że to dobrze, iż to miejsce, jest otwarte nie tylko na młodzież, ale także na seniorów. Podkreślała także wielką determinację marszałka, który zabiegał, aby takie centrum powstało na Podkarpaciu:

 

Realizacja tego przedsięwzięcia nie była łatwa, gdyż już od samego początku Komisja Europejska nie wyrażała zgody na finansowanie tej inwestycji ze środków europejskich. Tylko i wyłącznie dzięki zabiegom pana marszałka możemy być w tym pięknym miejscu – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego mówił, że trudno sobie wyobrazić lepiej zakończenie obchodów Roku Łukasiewicza, jak właśnie otwarciem centrum, które nosi jego imię. Dodał także:

 

Życzę państwu pokoju, nam wszystkim, żebyśmy się tutaj spotykali, żeby to centrum żyło, aby przyjeżdżali tu młodzi ludzie, wraz ze swoimi wychowawcami, aby społeczeństwo stawało się coraz bardziej światłe, mądre a przez to lepsze – powiedział Jerzy Borcz.

 

Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty i Przewodnicząca Rady Naukowej PCN „Łukasiewicz” podziękowała marszałkowi za wspaniałą inwestycję, która otwiera uczniom drzwi do zdobywania wiedzy:

 

Za otwarcie tych drzwi na świat nauki, z taką perspektywą i z takim rozmachem w imieniu uczniów i nauczycieli bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała Małgorzata Rauch.

 

Marszałek Władysław Ortyl zabierając głos podziękował za wszystkie dobre słowa i życzenia. Dziękował także zarządowi województwa, radnym, a także pracownikom urzędu marszałkowskiego oraz WDK za pracę na rzecz centrum. Przytoczył także cytat o uczeniu się:

 

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „…nauka powinna być tak prowadzona, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”. Z wielką radością witam więc Państwa w Podkarpackim Centrum Nauki i zapewniam, że jest to miejsce, w którym zdobywanie wiedzy będzie wielką przyjemnością, miłym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą. Taki jest plan, takie są założenia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek powiedział też, że dzisiejsza uroczystość jest podsumowaniem 12 miesięcy tego roku, który został ogłoszony Rokiem Łukasiewicza przez Sejm RP oraz sejmik województwa podkarpackiego. Dodał też, że jest przekonany, iż od marca ten obiekt będzie w pełni tętnił życiem:

 

Te drzwi będą bardzo szeroko otwarte dla wszystkich – zapewnił marszałek Ortyl.

 

List do uczestników skierował również premier Mateusz Morawiecki, który napisał:

 

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki to ważne wydarzenie dla całego regionu. Ta nowoczesna inwestycja wieńcząca uroczyste obchody Roku Ignacego Łukasiewicza jest krokiem ku przyszłości i otwarciem nowych możliwości rozwojowych. Gratuluję realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia, które mam nadzieje, będzie atrakcyjnym celem zwiedzania dla mieszkańców i turystów – napisał premier Mateusz Morawiecki.

 

List wystosowała także dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej – Angela Martinez Sarasola, która napisała:

 

Aby móc skutecznie wyzwolić potencjał drzemiący w młodych ludziach, najlepiej jest rozpocząć ich przygodę z nauką w sposób przystępny, interesujący i angażujący. Podkarpackie Centrum Nauki Dofinasowane z budżetu UE w kwocie ponad 76 milionów złotych to przykład na doskonałą inwestycje w przyszłość naszych najmłodszych, przyszłość województwa podkarpackiego oraz przyszłość Unii Europejskiej – powiedziała Angela Martinez Sarasola.

 

Po wystąpieniach wręczone zostały odznaczenia państwowe, pamiątkowe statuetki, monety i znaczki Poczty Polskiej. Srebrny Krzyż Zasługi – cywilne odznaczenie państwowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce.

 

Władysław Ortyl wręczył statuetki Marszałka Województwa Podkarpackiego dla osób szczególnie zaangażowanych w propagowanie dziedzictwa I. Łukasiewicza – podkarpackiego pioniera przemysłu naftowego. Wśród uhonorowanych tym wyróżnieniem znaleźli się członkowie Komitetu Honorowego oraz Komitetu Organizacyjnego obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, członkowie Naukowej Rady Programowej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie ds. Podkarpackiego Centrum Nauki oraz twórcy Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, w sumie ponad 50 osób.

 

Jerzy Guniewski – dyrektor Narodowego Banku Polskiego wręczył pamiątkowe monety wybite przez Narodowy Bank Polski z okazji 200. Rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, zaś Mieczysław Tołpa – dyrektor Poczty Polskiej przekazał pamiątkowe znaczki pocztowe wydane przez Pocztę Polską również z okazji 200. Rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza.

 

Na zakończenie gali otwarcia goście wydarzenia mogli wysłuchać wyjątkowego koncertu, który był formą podróży w świat wykreowany przez Stanisława Lema w powieści „Solaris”.

 

Ostatnie wydarzenia na świecie, a w szczególności pandemia, uświadomiły nam, jak ważna w czasie izolacji jest obecność drugiego człowieka i jak ciężko pogodzić się z odejściem najbliższych. W tym kontekście „Solaris”, podobnie jak inne dzieła Stanisława Lema, jest cały czas aktualny – mówi Wioletta Rejman – dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej.

 

Podczas koncertu można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety naszego układu słonecznego.

 

Koncert został przygotowany i wykonany przez muzyków związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem, którzy zaprezentowali autorskie kompozycje nawiązujące do klimatu powieści „Solaris” oraz specjalnie przygotowany premierowy utwór „Łukasiewicz” - autorstwa Miłosza Pękali. Koncert został połączony z dedykowanymi wizualizacjami autorstwa Jakuba Hadera, który zajął się oprawą wizualną. Koncert był utrzymany w klimacie muzyki jazzowej z elementami elektroniki i słowa mówionego. W skład okolicznościowego zespołu weszli: Aleksandra Tocka – wokal, Vitold Rek – kontrabas, Dominik Wania – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne, wibrafon, Jakub Madejowski – perkusja, Bartłomiej Skubisz – sample, słowo, koncepcja + Jakub Hader – wizualizacja i Karol Kadłubiec – recytacje. Autorem koncepcji i scenariusza koncertu jest Bartłomiej Skubisz.

 

Na zakończenie gali wszyscy chętni mogli zwiedzić budynek PCN. Obchody otwarcia obiektu potrwają do soboty 17 grudnia. W tym czasie każdy z gości będzie też mógł się wpisać do księgi pamiątkowej.

 

Najważniejsze informacje dotyczące PCN:

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt za prawie 100 mln złotych, realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Okres realizacji projektu: lata 2018-2022;

Nakłady finansowe na inwestycję: 

1.     środki z UE: 76.303.848,33 zł

2.     środki z budżetu Województwa Podkarpackiego: 17.755.584,64 zł

3.     dotacja z budżetu województwa na funkcjonowanie PCN: 1.803.000,00 zł

 

Co się znajdzie w PCN?

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

1.     „Świat Wokół Nas” - czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.

2.     „Nasza Cywilizacja” - czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;

3.     „My, Ludzie” - czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

W ramach zaplanowanych ekspozycji zostanie zorganizowana wystawa interdyscyplinarna „Żyję” – skupiona wokół organizmu człowieka. Wystawa ukazywać będzie przekrojowo tematykę ze wszystkich „makroobszarów” według stref wynikających z funkcji życiowych i zmysłów człowieka.

Struktura ekspozycji oraz jej podstawowe wystawy odzwierciedlają także nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

Strefa „północno-zachodnia” to przede wszystkim działalność przemysłowa w obszarach specjalizacji regionalnych; odzwierciedla to wystawa „Lotnictwo” oraz opcjonalnie pokrewne wystawy czasowe, ukazujące inne obszary działalności przemysłowej.

Strefa „południowo-wschodnia” to zasoby naturalne w tym przyrodnicze oraz historyczne; odzwierciedla je wystawa „Przyroda” oraz pokrewne wystawy czasowe związane z naukami o ziemi lub historycznymi.

Strefa „centralna” to Rzeszów, ukierunkowany na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową, w tym także nauki o życiu (medycyna) oraz informatykę. Tę wszechstronną działalność odzwierciedla wystawa interdyscyplinarna „Żyję” oraz wystawy czasowe: Mikrobiologia, Materiały i nanotechnologia, Kosmos/astronomia, Atmosfera, Woda, Zabawki edukacyjne.

 

W centrum prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:

·     Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

·     Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)

·     Wydarzenia specjalne - organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.

·     Działania poza PCN – planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium. 

 

Obiekt został podzielony na następujące części:

·     część wystawiennicza

·     laboratoria i warsztaty

·     część administracyjna

·     część gastronomiczna

·     zaplecze techniczne

 

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym - uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów. Do ich dyspozycji będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów i 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem  (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

 

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja). Podkarpackie Centrum Nauki powstało tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Jest to innowacyjna, największa w regionie placówka edukacyjna.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” otwarte!