Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu: Daniel Kozik
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Trwa Kongres 590, jedna z największych tego typu inicjatyw gospodarczych w tej części Europy, która gromadzi przedstawicieli małego, średniego i wielkiego biznesu, nauki, polityki i samorządów. Przedsięwzięcie przyciąga także innowacyjne firmy z całej Polski, które chcą zaprezentować swoje rozwiązania w zakresie finansów i technologii. Dziś, prezydent Andrzej Duda zwiedził stoiska wystawców i rozmawiał z nimi o współczesnych wyzwaniach w biznesie.

 

 

Jak podkreślają uczestnicy, kongres to nie tylko świetna okazja do rozmów i debat o przyszłości polskiej gospodarki, ale też poszukiwanie wspólnych rozwiązań. Marszałek Władysław Ortyl nie kryje swojego zadowolenia z faktu, że kongres odbywa się na Podkarpaciu:

 

Myślę, że jest to odpowiednia przestrzeń do tego, aby takie rozmowy mogły się tu toczyć. Jesteśmy regionem nowoczesnym, skupiającym wiele międzynarodowych firm, które właśnie tu widzą swoją szansę na rozwój. Nie zapominajmy, że specjalizacjami województwa podkarpackiego są - lotnictwo i kosmonautyka, informacja i telekomunikacja oraz motoryzacja. To właśnie w tych dziedzinach chcemy się rozwijać i już to robimy. Dlatego świetnie  wpisujemy się w ideę Kongresu 590 - mówi marszałek Władysław Ortyl.

 

Prezydent Andrzej Duda zwiedził stoiska firm, które prezentowały się podczas wydarzenia. Rozmawiał z wystawcami o ich produktach i usługach, wsłuchiwał się w ich potrzeby oraz dopytywał o szczegóły dotyczące procesu pozyskiwania półproduktów, produkcji, dystrybucji, a także otoczenie biznesowe, w jakim funkcjonują. Obejrzał też autobus napędzany paliwem wodorowym, który stanął przed wejściem na kongres.

 

Zawsze jesteśmy obecni na takich inicjatywach. Myślę, że nasza firma idealnie wpisuje się w kanon takich wydarzeń, jak Kongres 590 - mówił Paweł Błaszczyk, przedstawiciel firmy Suempol, która dostała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w 2020 roku.

 

Drugi dzień kongresu to rozmowy poświęcone między innymi rynkowi pracy i polityce społecznej. Uczestnicy mogli wziąć udział w panelach takich jak: Rynek pracy przyjazny rodzinieCo wiemy o polskim rynku pracy i pracy na część etatu, czy Niepełny etat, pełnowartościowa praca. Udział w pierwszym z paneli wzięła między innymi Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, która mówiła o wsparciu polskich rodzin:

 

Inwestycja w rodzinę jest inwestycją w kapitał ludzki, dlatego w rodzinę warto inwestować. Od siedmiu lat w Polsce prowadzimy politykę prorodzinną. Na początku było to dla nas duże wyzwanie, bo tych świadczeń kiedyś nie było. Dopiero my je wprowadziliśmy. Dzięki temu zmieniło się oblicze finansowe polskich rodzin. Polityka prorodzinna musi być długofalowa i konsekwentna. Państwo musi tę rodzinę wspierać, a rodziny muszą wiedzieć, na co mogą liczyć ze strony państwa. Tworzymy nowoczesną Polskę, która ma być liderem w Europie, a ma ona być oparta na rodzinie - powiedziała minister.

 

Dziś nie zabraknie też rozmów poświęconych współczesnym wyzwaniom w zakresie energetyki, które będą się toczyć w trakcie paneli - Zielona transformacja w czasach kryzysu oraz Bezpieczeństwo Polski a Polityka Unii Europejskiej.

 

Z kolei o współczesnych wyzwaniach międzynarodowych, przed jakimi stoi nasz kraj i świat będą mówili uczestnicy panelu - Koniec świata, jaki znaliśmy przez 30 lat, którego moderatorem będzie Jacek Bartosiak ze Strategy&Future. Natomiast związkom pomiędzy rewolucją cyfrową a sytuacją geostrategiczną w świecie, będzie poświęcony wywiad z prof. Andrzejem Zybertowiczem.

 

W drugim dniu Kongresu 590 odbędzie się jeszcze Polsko-Ukraińskie Forum Ekonomiczne, na którym eksperci będą rozmawiać na tematy dotyczące efektywnego wykorzystania potencjału i kompetencji uchodźców z Ukrainy, a także sposobu, w jaki polski rząd i organizacje otoczenia biznesu mogą pomów ukraińskim MŚP w relokacji ich biznesów.

 

Galeria zdjęć: 

 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | O wyzwaniach stojących przed polskim biznesem