Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trzech mężczyzn siedzi przy stole z mikrofonami, a przed nimi siedzi na krzesłach grupa dziennikarzy.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji marszałek Władysław Ortyl oraz Wacław Szary - przewodniczący rady nadzorczej Uzdrowiska Rymanów, poinformowali o sytuacji w spółce oraz przedstawili plany dotyczące inwestycji samorządu województwa w uzdrowisku.

 

Marszałek poinformował, że od 2021 roku do zarządu województwa zwracało się kilkukrotnie Centralne Biuro Antykorupcyjne w różnych sprawach dotyczących spółki uzdrowiskowej. Na wszystkie pytania – jak zapewnił - zarząd województwa udzielił wyczerpującej odpowiedzi. Dodał, że uzdrowisko, jako spółka akcyjna, podlega odrębnym przepisom i zapewnił, że ma dobre wyniki, gdyż za ubiegły rok wypracowało zysk w wysokości 4 mln złotych.

 

W marcu w spółce został przeprowadzony audyt przez radę nadzorczą, a prezes uzdrowiska – Iwona Olejnik oddała się do dyspozycji rady. Jak poinformował marszałek - zewnętrzna firma audytowa nie stwierdziła wówczas żadnych zastrzeżeń.

 

Marszałek poinformował też o postanowieniu prokuratury, które wpłynęło do zarządu województwa, a które dotyczyło jednego z pracowników uzdrowiska. Po wpłynięciu tego dokumentu prezes uzdrowiska złożyła rezygnację z dniem 31 sierpnia. O tym, jakie procedury zostaną teraz wdrożone przez radę nadzorczą poinformował przewodniczący rady – Wacław Szary. Poniżej przebieg konferencji w materiale filmowym:

 

 

Podczas konferencji marszałek odniósł się także do kwestii propozycji przejęcia uzdrowiska złożonej przez gminę Rymanów. Marszałek stwierdził, że trudno zgodzić się na taką propozycję w obliczu wyzwań, jakie stoją przed uzdrowiskiem. Samorząd województwa przejmując spółkę uzdrowiskową zobowiązał się do realizacji planu inwestycyjnego. W uzdrowisko już zainwestowanych zostało niecałe 50 mln złotych, a kolejne – ponad 130 mln  samorząd planuje przeznaczyć na różne inwestycje.

 

Były to różnego rodzaju rozbudowy, przebudowy, związane z wyposażeniem, ze stacją uzdatniania wody, a nasze dalsze plany opiewają na ponad 130 mln złotych do 2030 roku – powiedział marszałek.

 

W planach jest między innymi modernizacja budynku „Krystyna” i utworzenie w nim Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej, powstanie Domu Seniora, modernizacja budynku „Leliwa” i „Maria” – gdzie wyremontowana zostanie kuchnia. Inwestycje planowane są także w Zakładzie Produkcji Wód.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro prasowe UMWP