190829 pokazyZAPOWIEDZW najbliższą sobotę na rzeszowskim lotnisku odbędą się pokazy lotnicze. Będzie to główne wydarzenie w ramach 100-lecia Aeroklubu Polskiego, które jest głównym organizatorem lotniczego show.

- Bardzo się cieszę, że Aeroklub Polski wybrał właśnie rzeszowskie lotnisko na miejsce swoich głównych pokazów, a tym samym podjął się próby ich organizacji. Lotnicze imprezy należą bowiem do najtrudniejszych wydarzeń pod kątem logistycznym. Doświadczamy tego trudu rokrocznie organizując Podkarpackie Pokazy Lotnicze – mówi marszałek Władysław Ortyl.

- Podczas pokazów będziemy prowadzić działania promocyjne, nie ma bowiem lepszej płaszczyzny, aby zaprezentować naszą inteligentną specjalizację jaką jest Lotnictwo i Kosmonautyka. Jesteśmy jedynym regionem w kraju, który wybrał właśnie taką dziedzinę w swojej Regionalnej Strategii Innowacji. Nie mogło być inaczej skoro 90 procent tej gałęzi przemysłu w Polsce skoncentrowane jest właśnie w naszym województwie. Program pokazów jest bardzo ambitny i bogaty. Życzę zatem wszystkim widzom pozytywnych doznań i wrażeń, uczestnikom tyle samo startów co lądowań, a organizatorom, komfortu pracy – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Organizatorzy czyli Aeroklub Polski zapraszają na godzinę 10.00. Szczegóły podają na plakatach i w mediach społecznościowych. Natomiast o godz. 9.00 przy wjeździe do Aeroklubu Rzeszowskiego  w Jasionce odbędzie się odsłonięcie samolotu-pomnika PZL-104 Wilga 35, wraz z wmurowaniem pamiątkowej tablicy.

- To niezwykle ważne, że nie żyjemy tylko teraźniejszością, ale dbamy o nasze dziedzictwo. Idea upamiętnienia naszych pilotów, którzy zdobywali medale i laury na całym świecie jest godna pochwały i naśladowania – podsumował Władysław Ortyl.

To symboliczne pożegnanie z Wilgą, maszyną oblataną w 1962 roku, która przez pół wieku służyła nieustannie polskim aeroklubom. „Wilgi” nieuchronnie kończą swoją służbę w lotnictwie sportowym. Miejsce, w którym ulokowano wspomniany pomnik będzie od soboty nosiło nazwę Ronda Lotników.

Tomasz Leyko

rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego