180315 flyZmiany w branży lotniczej w obliczu brexitu oraz nowe możliwości zwiększania przychodów pozalotniczych – to główne tematy, które zdominowały tegoroczną edycję kongresu Fly & More. Kongres odbywa się na terenie G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa, udział w nim wziął marszałek Władysław Ortyl.

Do udziału w panelach, dyskusjach i warsztatach zaproszono głównie przedstawicieli branży transportu lotniczego. Wśród gości kongresu znaleźli się między innymi: Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Rafal Milczarski prezes PLL LOT, Neil Pakey - Chairman, Regional and Business Airports Group, Tony Griffin, Senior Vice President, UBM, Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego Wrocław i Leszek Chorzewski, Prezes Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, a także Michał Tabisz prezes portu lotniczego w Jasionce.

Marszałek powitał przybyłych gości, a następnie w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotę tego typu wydarzeń:

- Dla nas – samorządu województwa - to wydarzenie, jak i wszystkie kwestie związane z rozwojem branży lotniczej, czy komunikacji lotniczej, są niezwykle ważne, bo jesteśmy regionem, który – można by powiedzieć - w swoim kodzie genetycznym posiada lotnictwo już od kilkudziesięciu lat i naszym obowiązkiem jest rozwijanie tego ważnego obszaru gospodarki. To jest istotny kierunek rozwoju dla naszego województwa. Warto przypomnieć, że znakomicie funkcjonuje tu klaster Dolina Lotnicza, który jest zlokalizowany w znacznej części naszego województwa i to właśnie tu – na Podkarpaciu znajdują się międzynarodowe firmy, które eksportują swoje produkty na cały świat – powiedział marszałek Władysław Ortyl, który jednocześnie odniósł się do rozwoju połączeń lotniczych z Podkarpacia w kontekście uruchomionych kilka dni temu lotów do Tel Awiwu.

Adam Hamryszczak, podsekretarz w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zwrócił z kolei uwagę na innowacyjność branży lotniczej oraz na tendencje wzrostowe w przypadku obsługi pasażerów:

- Sektor lotniczo-kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów, o czym świadczy fakt, że został wymieniony wśród kluczowych sektorów w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To oznacza, że ma on szansę stać się nowym motorem wzrostu polskiej gospodarki. Warto również zwrócić uwagę na fakt permanentnego wzrostu tendencji związanych z ruchem lotniczym. W 2017 roku polskie porty obsłużyły ponad 40 milionów pasażerów, przy czym większość z nich zostało obsłużonych przez porty regionalne. Natomiast od 2007 roku do 2017 roku wzrost pasażerów obsługiwanych przez polskie porty lotnicze jest dwukrotnie wyższy, co pokazuje, w którym kierunku ta branża powinna się rozwijać – dodał wiceminister.

W ramach kongresu odbędą się między innymi panele dyskusyjne oraz prace warsztatowe moderowane przez eksperta w formule burzy mózgów. Podczas kongresu firma Samsung – partner technologiczny wydarzenia – zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce innowacyjne rozwiązanie, mające pomóc lotniskom i współpracującym z nim firmom w skutecznym zwiększaniu przychodów pochodzących z handlu.

Kongres Fly & More to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim, skierowane przede wszystkim do przedstawicieli branży transportu lotniczego oraz firm związanych z nią biznesowo. Szczególne znaczenie dla organizatorów mają tematy ważne dla rozwoju lotnisk regionalnych, które obsługują łącznie około 60 procent ruchu pasażerskiego w Polsce.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ambasada Brytyjska w Warszawie, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

 

Tekst i foto: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP