Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Promocja

Polacy zwyciężyli w marsjańskich zawodach

|
Michał Mielniczuk

160912 LazikiZakonczenie

Polski team z Łodzi czyli drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej wywalczyła pierwsze miejsce w European Rover Challenge, czyli międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, które na trzy dni przestrzeń Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w podrzeszowskiej Jasionce zamieniły w powierzchnię Marsa.

Wielkim wybuchem radości zwycięzcy tegorocznych zmagań powitali swą wygraną. Rywale z innych teamów nagrodzili ich dużymi brawami.

Drugie miejsce z międzynarodowych zmaganiach zajęła drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, a trzecie team  McGill z Queens University z Kanady. Nagroda specjalna zawodów trafiła do ekipy Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrody zwycięzcom marsjańskich zmagań wręczali wiceminister Adam Hamryszczak, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, ambasador Kanady w Polsce Stephen de Boer i przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Do udziału w tegorocznej – trzeciej edycji European Rover Challenge (ERC) zgłosiło się 65 zespołów. Pierwszy etap kwalifikacji przeszło 45, w finale startowało 25 drużyn. Rywalizowały zespoły z Polski, Turcji, Australii, Kanady, Bangladeszu i Indii. Polskę reprezentowało 15 drużyn. 


Tutaj nie ma jednej trudnej rzeczy. Taki łazik buduje się rok, a nawet rok to mało czasu, bo to bardzo skomplikowana konstrukcja. To są emocje, praca, satysfakcja, że coś robimy i się rozwijamy. A na tych zawodach… najtrudniejsza była konkurencja podczas której robot miał być autonomiczny - bez ingerencji operatora- podsumowali Paweł Grady i Patryk Figiel z Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Oni wszyscy są dobrzy, niektórzy są na początku swojej drogi, startują pierwszy raz, inni mają już spore doświadczenie. Ale wszyscy bardzo chcą się wykazać i czegoś nauczyć – podkreśla jeden z sędziów zawodów Robert Lubański z Mars Society Polska.

Drużyny rywalizowały na specjalnie przygotowanej nawierzchni, która półtora tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni CWK zmieniła we fragment Marsa. Grunt, po którym poruszały się łaziki, był odwzorowaniem powierzchni Marsa.

European Rover Challenge to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, tworzonych przez pasjonatów robotyki i elektroniki, głównie studentów z różnych zakątków świata. ERC są europejską odpowiedzią na odbywające się w Stanach Zjednoczonych University Rover Challenge, które w tym roku w czerwcu wygrała ekipa z Rzeszowa czyli Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

W tym roku zawody ERC odbyły się po raz trzeci, po raz pierwszy na Podkarpaciu. Organizatorami  przedsięwzięcia były Województwo Podkarpackie i Europejska Fundacja Kosmiczna.

 

 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP