logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

wrota-prom

W tym tygodniu młodzi pielgrzymi spędzają czas w diecezjach na spotkaniach, koncertach, wieczorach modlitewnych, ale także na zwiedzaniu regionów. W Podkarpackie, do pięciu diecezji przyjechało ok. 4 tysięcy młodych chrześcijan z 35 krajów świata, m.in. z Włoch, Francji, Ukrainy, Kanady, Egiptu, Chin, Brazylii czy tak egzotycznych krajów jak Gabon, Gwatemala i Wyspy Zielonego Przylądka. 

Dzięki gościnności parafian mieszkają w podkarpackich domach, poznają polskie zwyczaje i lokalne społeczności. Zaś dzięki wsparciu samorządu województwa, 80 autokarami przemieszczają się po regionie, by zwiedzić jego największe atrakcje. Na trasie wycieczek znalazły się m.in. starówka w Rzeszowie, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, Leżajsk, Jarosław, Przemyśl, Krosno, skanseny w Sanoku, Kolbuszowej, Bóbrce i Bliznej, podjasielska „Karpacka Troja”, Bieszczady, Beskid Niski, Jezioro Solińskie i Tarnobrzeskie.

Młodzi pielgrzymi spotkają się razem między innymi na koncertach w stolicy województwa i sobotnim Festiwalu Młodych „Wieczór Uwielbienia” w rzeszowskiej Hali Podpromie. Uczestniczyć będą również w mszy świętej pod przewodnictwem abp. Adama Szala w Przemyślu oraz w poniedziałkowej Mszy Posłania z udziałem ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej bp. Jana Wątroby oraz władz województwa i miasta w Parku Papieskim w Rzeszowie. Będzie to jednocześnie pożegnanie młodzieży wyjeżdżającej na powitanie Ojca Św. w Krakowie.

To wyjątkowe wydarzenie w historii naszego kraju i regionu. Po 25 latach przerwy Światowe Dni Młodzieży na nowo zawitały do Polski. Niegdyś przewodniczył im św. Jan Paweł II, dziś papież Franciszek. Doświadczenie minionych edycji ŚDM pokazało, że mają one wymiar nie tylko religijny, ale  i poznawczy. Dla naszych gości z kraju i zagranicy, Urząd Marszałkowski we współpracy z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną wydał folder promocyjny w 6 głównych językach ŚDM. Wrażenia wywiezione przez setki tysięcy młodych ludzi z naszego kraju, w tym z naszego województwa, z pewnością w znaczący sposób wpłyną na wizerunek Polski i Podkarpacia w świecie.

Alicja Wosik
Dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej

Statystyka

Odwiedza nas 530 gości oraz 0 użytkowników.