Green velo – czyli podkarpacką część trasy rowerowej uważam za sukces. Trasa gotowa jest w 99 procentach, na ostatnich odcinkach trwają końcowe odbiory. Oficjalne otwarcie, które ma być dużym świętem miłośników rowerów, planowane jest na wiosnę – podsumowywał realizację podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo marszałek Władysław Ortyl, podczas konferencji 14 grudnia br. w Rzeszowie.

Długość trasy przebiegającej przez województwo podkarpackie wynosi prawie 460 km. Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Koszt budowy infrastruktury na podkarpackim odcinku trasy to prawie 75 mln złotych.

Więcej posłuchajcie Państwo w wypowiedziach uczestników konferencji.

Teraz czeka nas tylko uroczyste otwarcie. Dziś wprawdzie prace odbiorowe trwają, ale projekt jest niezagrożony, właściwie zakończony. Ostanie prace na obiekcie mostowym w Chyrzynie i na odcinku między Ulanowem a granicą województwa świętokrzyskiego dokonają się i myślę, że możemy oficjalnie powiedzieć, że widać efekt końcowy. Cieszymy się bardzo z tego, że ten projekt powstał, cieszymy się dlatego, że to była bardzo złożona historia z tym projektem. Bardzo się cieszymy, że na tym projekcie wykonawcami były firmy z Podkarpacia, wszystkie 5 odcinków realizowały podkarpackie firmy i jest to bardzo ważne. My procedujemy na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych i oczywiście nie może tu być z góry przesłania, że na pewno będą to firmy z danego regionu. Tak się jednak stało, że w zdecydowanej większości firmy podkarpackie ten projekt realizowały stąd utrzymanie miejsc pracy, budowanie doświadczeń dla firm – to efekty bardzo ważne z punktu widzenia samorządu województwa podkarpackiego, oprócz oczywiście tych efektów związanych z rozwojem, który wywołają ścieżki. Projekt jest naprawdę atrakcyjny i ważny, chcemy go w dalszym ciągu promować, uzupełniać, dojeżdżać dodatkowymi nowymi trasami do tego głównego szlaku trasy rowerowej w Polsce Wschodniej, w tym na Podkarpaciu oczywiście. Chcielibyśmy, aby te 458 km trasy rowerowej w regionie było coraz bardziej atrakcyjne, uzupełniane różnego rodzaju elementami, takimi jak spływy kajakowe, przejażdżki końmi i innymi atrakcyjnymi dla turysty działaniami.

- podsumował powstanie podkarpackiej części szlaku Green Velo marszałek Władysław Ortyl.

Ta inwestycja była bardzo zagrożona. W momencie kiedy uczestnicy przetargu na wykonanie trasy przedstawili swoje założenia, to kwoty te opiewały na 20-25 mln więcej niż mieliśmy w budżecie województwa na ten cel. I wtedy zapadła decyzja, że dzielimy całą trasę na odcinki i poszczególni wykonawcy będą wykonywali je w tym samym czasie. To zaważyło na tym, że inwestycja ta  może zostać zakończona o czasie. Słowa uznania należą się dla innych samorządów – poza samorządem województwa – dzięki temu dziś projekt jest na ukończeniu i będzie oddawany do użytku. Chciałem podkreślić, że tak jak mamy dostępność komunikacyjną – podobnie jak mówimy o transporcie, kolejach, drogach, czy lotnisku, to dziś możemy mówić z powodzeniem o dostępności turystycznej. Stworzyliśmy szlak turystyczny dla mieszkańców województwa podkarpackiego i nie tylko – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniuk. 

Inwestycja logistycznie była bardzo trudna. 50 partnerów współpracowało z nami, pomagali oni odebrać prace, rozliczyć, nadzorowali prace na swoich terenach. Na dziś mamy ostatnie próby obciążeniowe, większość obiektów już odebraliśmy. Ostatnio udało się zlecić dodatkowy łącznik między województwem świętokrzyskim a lubelskim. Tylko wsiadać na rower i jechać, oczywiście o ile pozwoli pogoda – zachęca dyrektora PZDW Joanna Szozda - Kalamarz.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe