Prezentacja potencjału regionu, zainteresowanie zagranicznych partnerów możliwością współpracy z Podkarpaciem, szczególnie przez pryzmat sektora lotniczego, ale także innych dziedzin podkarpackiej gospodarki – taki jest główny cel wizyty wicemarszałka województwa Wojciecha Buczaka na Tygodniu Polski Wschodniej w Mediolanie. Odbywa się on w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015, która od początku maja do końca października gromadzi w stolicy Lombardii przedstawicieli 150 państw świata.

Od 11 do 17 maja na Expo promowany jest region Polski Wschodniej. Konferencje, spotkania biznesowe, promocyjne oraz imprezy artystyczne - to wszytko ma zwrócić uwagę na potencjał, jaki drzemie w tej części Europy. Głównym wydarzeniem Tygodnia była Konferencja Polski Wschodniej, podczas której przedstawiano i dyskutowano na temat konkurencyjności gospodarki województw: podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Wicemarszałek Wojciech Buczak zaprezentował konkurencyjności i innowacyjność podkarpackiej gospodarki poprzez pryzmat sektora lotniczego. Uczestnicy konferencji debatowali na temat udziału włoskich inwestycji  w Polsce, możliwości inwestycyjnych dla zainteresowanych tym rynkiem firm z Europy i innych kontynentów oraz zmian, jakie przy udziale środków unijnych zachodzą w Polsce Wschodniej.

Obchody Tygodnia Polski Wschodniej to także różnego rodzaju prezentacje atrakcji, którymi może zainteresować Polska. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, między innymi symulator najdłuższej trasy rowerowej w Polsce – Green Velo, symulatory lotnicze, VitaGenum –urządzenie do badania DNA oraz GIMBALA – urządzenie do stabilizacji i operowania aparatami i kamerami przez drony – to tylko niektóre z atrakcji, jakie prezentuje w Mediolanie Polska Wschodnia. 13 maja dla gości Pawilonu Polskiego w Mediolanie wystąpiła słynna polska mezzosopranistka Alicja Węgorzewska w monodramie „Diva for rent”. Osiągnięcia polskich sztuk plastycznych zaprezentowane zostały podczas wystawy słynnego polskiego malarza i plakacisty Rafała Olbińskiego.  A znany i lubiany kucharz Karol Okrasa od 12 do 15 maja przed Pawilonem Polskim częstuje specjałami kuchni Polski Wschodniej.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Biuro prasowe UMWP