Na terenie Kresowej Osady w Baszni Dolnej rozpoczęła się „Majowa Strefa Wrażeń”. To największa w regionie impreza,spośród weekendowych wydarzeń promujących Fundusze Europejskie.

Imprezę otworzyli wicemarszałek Wojciech Bucza oraz Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Wicemarszałek podkreślał, że samorządowi województwa bardzo zalezy na promocji Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej, aby poprzez rozwó turystyki i związanych z nią obszarów tworzyć nowe miejsca pracy.

 

Ważna jest promoca przemysłu, gospodarki, ważna jest promocja Bieszczadów, ale dla samorządu województwa priorytetem jest teraz promocja Roztocza i powiatu lubaczowskiego. Na tym terenie trudno o duże zakłady, fabryki, dlatego trzeba rozwijać turystykę, aby w ten sposób stworzyć ludziom godne warunki do zarabiania i życia  - powiedział wicemarszałek Wojciech Buczak.

 

Z kolei Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel mówił o dobrze wykorzystanych przez gminę środkach z Unii Europejsiej, a za przykład dał właśnie Kresową Osadę.

To znakomity produkt turystyczny, który stworzył nowe miejsca pracy i dał szanse na rozwój tego miesca  - powiedział Wiesław Kapel.

Wśród zaplanowanych atrakcji są między innymi konkurs kulinarny „Specjały podkarpackiej kuchni”, inscenizacja paramilitarna, program artystyczny „Dzieci dla Dzieci”, a także występy lokalnych zespołów.

Do godziny 18:00 na terenie Kresowej Osady otwarte będą także miasteczka tematyczne: innowacje, turystyka aktywna, kulinarne, zdrowia i urody, służb mundurowych, historyczne.Będzie można między innymi skorzystać z plenerowego SPA zorganizowanego przez Uzdrowisko w Horyńcu, poszerzyć wiedzę na warsztatach historycznych, które poprowadzą pracownicy Karpackiej Troi w Trzcinicy. Dla miłośników motoryzacji niewątpliwą atrakcją będzie wystawa motocykli i samochodów Game OverCycles. Z kolei na stacji kolejowej w Baszni można zobaczyć drezyny, pociąg ratownictwa medycznego i nowoczesny szynobus.

Główną atrakcją imprezy w Baszni będzie wieczorny koncert zespołu Red Lips. Po zakończeniu  możliwy będzie powrót specjalnym szynobusem, który wyjedzie z Baszni do Rzeszowa o godz. 20:42.

Impreza w Baszni Dolnej jest głównym wydarzeniem w ramach wojewódzkich obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Od czwartku do niedzieli na terenie całego kraju odbywają się konferencje, spotkania, pikniki, wystawy i inne wydarzenia promujące miejsca i obiekty, które powstały, bądź funkcjonują dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Na Podkarpaciu w ramach Dni Otwartych wydarzenia zorganizowano w ponad 30 różnych miejscach, między innymi w zamku w Łańcucie, Arboretum Bolestraszyce, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Akcja ma na celu pokazać, jak unijne fundusze zmieniły i udoskonaliły nasze otoczenie. Takim przykładem jest właśnie Kresowa Osada w Baszni Dolnej, która została wybudowana dzięki wsparciu z regionalnego programu Operacyjnego 2007-2013.

Zobacz galerię zdjęć

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.912330608819772.1073741975.622173411168828&type=1