Wystawę kilkudziesięciu artystycznych zdjęć prezentujących piękno Roztocza Wschodniego i Ziemi Lubaczowskiej podziwiać można od dziś (27 kwietnia) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Przed rokiem zarząd województwa postanowił, aby w szerszym stopniu w promowaniu turystyki  Podkarpacia wykorzystać atuty Roztocza.

Nie mówimy już tylko Bieszczady, Bieszczady, ale na zmianę Bieszczady –Roztocze, Roztocze –Bieszczady, tak, aby ten interesujący zakątek mógł być lepiej promowany i być elementem promocji nie tylko w naszym regionie, ale także poza granicami województwa podkarpackiego -  mówił podczas otwarcia wystawy marszałek Władysław Ortyl   

Przez dwa tygodnie w hallu urzędu na parterze oraz na drugim piętrze podziwiać można zdjęcia prezentujące zabytki oraz przyrodę Roztocza. Wśród ich autorów są lokalni pasjonaci fotografii - Krzysztof Stępień  (Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie), Tomasz Michalski, Tomasz Mielnik, Andrzej Rychlewski oraz Janusz Witko.

Cieszymy się bardzo, że autorami tych fotogramów są pasjonaci, którzy kochają Roztocze, którzy potrafią dostrzec jego walory, szczegóły, których my czasami pędząc przed siebie nie potrafimy zauważyć – dodał marszałek Ortyl.

Samorząd Województwa chce bardziej intensywnie promować Roztocze w Polsce i za granicą. W urzędzie marszałkowskim powstaje plan promocji, który współtworzą eksperci w zakresie marketingu terytorialnego. Pod koniec czerwca marszałek spotka się z samorządowcami z powiatu lubaczowskiego podczas dwudniowej konferencję w Horyńcu i Baszni. Konferencja będzie częścią planu promocji, która określi największe atuty Roztocza Wschodniego, wykreuje jego markę oraz wskaże źródła, z których będzie finansowane jej wdrażanie.

To jest szansa na to, byśmy mogli w sposób zrównoważony w odniesieniu do całego województwa pokazywać swoją ofertę i rozwijać się. Mamy mnóstwo rzeczy do zaoferowania, mnóstwo rzeczy do pokazania, tych już zrealizowanych w obszarze turystyki i tych już zrealizowanych w obszarze kultury i sportu, ale trzeba je wypromować, pokazać, zainteresować mieszkańców Podkarpacia i całej Polski. Robimy to  indywidualnie, ale nie przynosi to takich efektów, jak byśmy sobie życzyli. Potrzebujemy wsparcia samorządu województwa i to takiego zdecydowanego – podkreśla wójt Lubaczowa Wiesław Kapel.   

Kolejnym elementem, który umożliwi poznanie i promowanie tej części regionu jest szynobus, który uruchamiamy od 1 maja. Będzie on jeździł z Rzeszowa do Zamościa i wracał wieczorem do Rzeszowa. To bardzo nowoczesny, przestronny szynobus z miejscami na rowery, na dziecięce wózki. Zachęcam do skorzystania z tej propozycji poznania Roztocza i aktywnego spędzenia czasu – mówił marszałek Ortyl.

Pociąg rusza od 1 maja i jeździć będzie w każdy weekend od 9 maja do 6 września 2015 r.  Trasa z Rzeszowa do Zamościa wiedzie przez piękne i atrakcyjne turystycznie miejscowości, takie jak Lubaczów, Horyniec Zdrój, Bełżec, Susiec, Zwierzyniec oraz Zawadę.

Samorząd województwa będzie w najbliższym czasie organizatorem i współorganizatorem   przedsięwzięć promocyjnych na terenie Roztocza: Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Baszni Dolnej (9 maja), Kresowej Ofensywy Kulturowej w Baszni Dolnej (27-28 czerwca) oraz  Cieszanów Rock Festiwal (22 sierpnia).

Aleksandra Gorzelak–Nieduży
Fot. Krzysztof Zajączkowski
Zdjęcia: Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP