150419-skywayrunSkywayrun – bo tak nazywa się impreza przyciągająca amatorów biegania po płycie lotniska, zawitała do portu w Jasionce. Nocą z soboty na niedzielę na linii startu ustawiło się niemal 800 biegaczy z całej Polski. Wśród nich znalazł się m.in. Aleksander Doba, podróżnik znany z tego, że pod koniec ubiegłego roku przepłynął w pojedynkę kajakiem Atlantyk.

Mimo mało sprzyjającej pogody, tuż przed północą płytę lotniska zapełniła kilkuset osobowa grupa zawodników. Sportowcy odbierając ostanie instrukcje usłyszeli od organizatorów, że pomimo egipskich ciemności - dzięki nadajnikom gps, które każdy z nich ma przy sobie są widoczni na radarach kontrolerów lotniska. O tym, że aura nie korespondowała z wyobrażeniami o wiosennych nocach świadczyli jedynie fotoreporterzy, próbujący rozgrzać się truchtając i podskakując w miejscu. Za rozgrzewkę zawodników odpowiadał już wykwalifikowany personel i jeszcze na kilka minut przed startem widzowie zgromadzeni na tarasie widokowym lotniska uśmiechali się na widok „pajacyków” w wykonaniu „zielonego” tłumu biegaczy.

Na przemierzenie dystansu 5 km najlepsi potrzebowali niewiele ponad kwadrans. Zawody wygrał Stanisław Jaźwiecki z Krościenka Wyżnego, który trasę biegu pokonał w czasie 00:15;10, pierwsza z pań zameldowała się na mecie 4 min. później, a była to Weronika Kozioł z Krosna. Tym samym pierwsza tego typu impreza na rzeszowskim lotnisku dobiegła końca, sądząc jednak po zainteresowaniu – nie była ostatnią. 

150419 skywayrun

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP