IMG 721619 stycznia br. w Zagórzu odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę rozwiązania Armii Krajowej, w której uczestniczyli przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego, Gminy i Miasta Zagórz, Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, służb mundurowych oraz licznie zebrani mieszkańcy lokalnej społeczności. W obchodach wziął udział również Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika. Następnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się cześć artystyczna przygotowana przez młodzież z terenu Gminy Zagórz. Uroczystą oprawę zapewniła orkiestra 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Organizatorem obchodów była Gmina i Miasto Zagórz

Armia krajowa, jako największa armia podziemna w całej Europie, jej sukcesy w walce o niepodległość Polski, to jedno z najbardziej bohaterskich wydarzeń
w naszej dramatycznej historii. To było wspaniałe świadectwo patriotyzmu i moralnego wychowania Polaków II Rzeczypospolitej.

Jako Województwo Podkarpackie mamy podstawę do wielkiego honoru za walkę Armii Krajowej. Podokręg Rzeszów AK i jego Inspektoraty: Rzeszów, Przemyśl, Krosno i Mielec obejmujący teren obecnego województwa podkarpackiego, był oprócz Warszawy największym w kraju ugrupowaniem – liczył 50 tyś żołnierzy.