O czym dyskutowano na posiedzeniu plenarnym PWRDS?
- Mateusz Romankiewicz
Autor tekstu: Paulina Łącka-Łukasik
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz
Kancelaria Zarządu UMWP
Kwestia poprawy sytuacji płacowej pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Rzeszowie zdominowała ostatnie w 2022 r. posiedzenie plenarne Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W odpowiedzi na prośbę z Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej członkowie Podkarpackiej WRDS po raz kolejny pochylili się nad problemem podwyżek dla pracowników tej instytucji.
Podkarpacki Związek Zawodowy Pracowników Pomocy Społecznej w porozumieniu ze Związkiem Zawodowym Opiekunek, Opiekunów i Pracowników MOPS w Rzeszowie od czerwca br. jest w sporze zbiorowym z pracodawcą.
Pracownik w zawodzie opiekuna społecznego zarabia najniższą krajową lub nieco ponad. Stąd nasz postulat podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika MOPS-u w Rzeszowie. Zadajemy sobie pytanie po co studia czy rozszerzanie kwalifikacji, skoro nasza praca jest niedoceniana - mówiła Anna Chobel przewodnicząca PZZPPS w Rzeszowie.
Uczestniczące w posiedzeniu przedstawicielki związku mówiły także o corocznej waloryzacji wynagrodzenia zasadniczego, o zwiększającej się liczbie nowych obowiązków czy wprowadzeniu zmian dotyczących głównie dodatków specjalnych do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Zatrudnionych w MOPS Rzeszów. Problem ten znalazł wsparcie wśród strony związkowej Rady.
Tematyka plenarnego spotkania, poprowadzonego w zastępstwie przez Marka Gołdę Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych Województwa Podkarpackiego dotyczyła także problemu przyłączy instalacji gazowych, problemu zgłoszonego przez podkarpackich przedsiębiorców. Do tego tematu odnieśli się zaproszeni goście: Grzegorz Głowacki Zastępca Dyrektora ds. Technicznych z Zakładu Gazowniczego Oddział w Jaśle oraz Stanisław Serwatka – Dyrektor Departamentu Eksploatacji i Rozwoju z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów.
Dodatkową informacją, która wybrzmiała na grudniowym posiedzeniu była decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP 2021-2027):
Podkarpacie obok Lubelszczyzny i województwa opolskiego ma zatwierdzony program regionalnym na lata 2021-2027. Środki, które wesprą przedsiębiorczość, rynek pracy, badania, zadbają o dobry klimat i środowisko w województwie, poprawią dostępność transportową, to kwota ponad 2,265 mld euro. Najważniejsze, by środki przeznaczone także na inwestycje w kapitał ludzki czy włączenie społeczne, zostały jak najszybciej uruchomione poprzez ogłoszenie pierwszych naborów - mówił Wojciech Magnowski Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Zgodnie z Regulaminem, w oparciu o który działa PWRDS, w 2023 roku przewodnictwo obejmie strona rządowa, czyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Do składu Rady dołączył Mirosław Jarosz przedstawiciel Podkarpackiego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.