Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Pięć osób na scenie

 


 

W niedzielę, 7 sierpnia w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej zakończył się Festiwal Dziedzictwa Kresów. Wydarzenie zgromadziło wiele osób, które mogły wziąć udział w przygotowanych na tę okoliczność licznych atrakcjach. Obecny był także marszałek Władysław Ortyl.

 

Finał festiwalowych wydarzeń w Kresowej Osadzie był smaczny, kolorowy i upłynął przy dźwiękach muzyki. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować pysznych dań regionalnych, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Koła Gospodyń Wiejskich. Były stoiska rękodzielników i ludowych twórców, giełda staroci oraz wiele innych atrakcji. Po południu odbył się pokaz Karola Okrasy – znakomitego kucharza, który promuje lokalne specjały. Na dwóch festiwalowych scenach odbywały się liczne występy: na małej scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne a na dużej wystąpiła Magdalena Białorucka-Ogorzelec oraz gwiazda wieczoru Ewa Farna.

 

Podczas finału marszałek Władysław Ortyl, poseł Teresa Pamuła oraz wójt gminy Lubaczów – Wiesław Kapel wręczyli nagrody zwycięzcom festiwalowych konkursów, między innymi „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.

 

Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się  1 lipca, a w jego ramach odbyło się wiele wydarzeń w różnych miejscowościach i zakątkach Ziemi Lubaczowskiej. Były to zarówno np. koncerty, warsztaty, inscenizacje, konferencje, jak i kino plenerowe, konkursy oraz wiele innych atrakcji.

 

Historia Festiwalu Dziedzictwa Kresów, wcześniej organizowanego pod nazwą Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, sięga 2009 roku. Od tamtego czasu, impreza - o początkowo lokalnym wymiarze - urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Od samego początku Festiwal jest mocno związany z historią, dziedzictwem i kulturą dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

 

Organizatorami wydarzenia są Gmina Lubaczów oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego. Festiwal zorganizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: festiwalkresów.pl