Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie siedzący na krzesłach

 


 „Wokół kolekcjonerskich pasji Dzieduszyckich” – pod taką nazwą odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona dziedzictwu rodu Dzieduszyckich herbu Sas, która odbyła się w Zarzeczu. Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

Udział w konferencji wzięli między innymi: Maciej Radziwiłł z Fundacji Trzy Trąby, prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, dr Dorota Sidorowicz-Mulak z Zakładu Narodowego im Ossolińskich, dr Agnieszka Franczyk-Cegła z Zakładu Narodowego im Ossolińskich, dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska z Zakładu Narodowego im Ossolińskich, Bohdana Petryszak z Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie oraz dr hab. Andrij Bokotej, dr Natalija Dzyubenko, Iryna Susułowska, Uliana Romaniv z Państwowego Muzeum Przyrodniczego NAN Ukrainy we Lwowie.

 

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z niezwykłą postacią Włodzimierza Dzieduszyckiego – innowatora społecznego, przyrodnika, mecenasa sztuki i nauki oraz kolekcjonera. Jednym z wątków była dyskusja o współczesnych inspiracjach czerpanych ze szlachetnej pasji Włodzimierza. Na konferencji zaprezentowano też wyniki badań na temat jednej z najlepszych bibliotek humanistycznych dziewiętnastowiecznego Lwowa. Naukowymi dociekaniami dzielili się badacze z Polski i Ukrainy, historycy i eksperci w dziedzinie archiwistyki i kultury.

 

Mateusz Dzieduszycki – prezes Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas powitał przybyłych gości i nawiązał do tematyki konferencji:

 

Konferencja została zorganizowana w szczególnym czasie, kiedy sto kilometrów stąd spadają rosyjskie bomby. Możemy się temu przeciwstawiać na różne sposoby, albo tak jak czynią to dzielni Ukraińcy na froncie, albo nieść pomoc humanitarną, odwoływać się do wartości, które były bliskie naszym przodkom - do prawdy, dobra i piękna. Możemy też ratować i wspierać dobra kultury. Ta konferencja jest poświęcona ratowaniu dóbr kultury przez naszych przodków, ale też przez obecne pokolenia, które są zapatrzone w te tradycje i chcą z nich korzystać. Konferencja jest organizowana w szczególnym czasie i być może ten czas pokazuje, jak ważne jest dbanie o kulturę w czasach, kiedy jest ona zagrożona. Oczywiście najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, natomiast dobra kultury są wartością, na której możemy oprzeć całą naszą działalność, na której opiera się cała nasza cywilizacja – mówił Mateusz Dzieduszycki.

 

Uczestnicy konferencji mogli się także zapoznać z multimedialnymi relacjami z prac konserwatorskich prowadzonych przez Związek Rodowy Dzieduszyckich przy lwowskich zabytkach: renesansowej rzeźbie „Chrzest Chrystusa” zdobiącej elewację kamienicy Szolc-Wolfowiczów na Rynku i nagrobkach na Cmentarzu Łyczakowskim.

 

Marszałek Władysław Ortyl odniósł się do dziedzictwa i działalności Dzieduszyckich, ale mówił też o wpływie ich pracy na współczesny charakter regionu:

 

Chciałem podziękować za dzisiejszą konferencję, która ma na celu przybliżenie postaci, dzieła naszego bohatera hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego. Ważne, abyśmy przypominali, ten wielki wkład oraz pracę na rzecz społeczności lokalnej, regionalnej i umiłowanej Ojczyzny.

 

Wszyscy dobrze wiemy, w jakim czasie działał nasz bohater, wiemy, że trudno było o sformułowanie pewnych zadań, dlatego ważne były te wszystkie pasje i działania, które czynili ludzie wybitni i wielcy. Nasze Podkarpacie ma swoją specyfikę in plus, ma swoje patrzenie, myśleniem, zachowania, działania i trzeba pamiętać, że takie rzeczy, że to wielkie dziedzictwo tworzy się przez lata, przez działania ludzi. Samorząd Województwa Podkarpackiego zawsze chce przywoływać wielkich synów, wybitne córki naszego regionu, nie tylko po to żeby stawać ich na pomniki, czy cokoły, ale żeby przypominać ich dzieła i ważne działania, które kształtowały nasze społeczeństwo i wnosiły swój wkład w dzieło odbudowy naszej Ojczyzny – mówił marszałek.

 

Konferencji towarzyszył koncert, na którym został wykonany Polonez nr 4, op. 34 skomponowany i ofiarowany Włodzimierzowi Dzieduszyckiemu przez Gustawa Friemana w 1877 roku. Koncert został przygotowany przez muzyków z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.

 

Włodzimierz Dzieduszycki przełamywał schematy epoki. Swoimi inicjatywami wybiegał daleko w przyszłość, budował mosty i porozumienie pomiędzy różnymi religiami, narodami i grupami społecznymi. Jednym z pól jego działalności było rozbudowanie odziedziczonej po rodzicach Biblioteki Poturzyckiej i udostępnienie jej zbiorów czytelnikom. Imponujące księgozbiory Dzieduszyckich ucierpiały dużo bardziej, niż porównywana z nimi Biblioteka Działyńskich, ale w czasach swej świetności pełniła znaczącą rolę dla lwowskiego środowiska intelektualno-naukowego. Dlatego tak ważna jest zainicjowana w tym roku wspólnie z ukraińskimi partnerami konserwacja ocalałych woluminów z Biblioteki Poturzyckiej.

 

Galeria zdjeć:

 

Autor artykułu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP