Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


We wtorek, 1 marca w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. W sali koncertowej wystąpi zespół kameralny Filharmonii Podkarpackiej, zespół wokalny soul, a dyrygować będzie Monika Brewczak. W programie m.in.: Kochana Ojczyzno; Orzeł Biały; Kto ty jesteś; Cud nad Wisłą, Uwierz Polsko.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

 

Uczcijmy w ten sposób bohaterską postawę Żołnierzy Niezłomnych, których kręgosłup moralny i poczucie miłości oraz obowiązku wobec Ojczyzny kazały im walczyć do końca – mówi marszałek Władysław Ortyl. 

 

Na Podkarpaciu od lat pielęgnowana jest pamięć o tych, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale przeciwstawili się komunistycznemu dyktatowi i podjęli walkę o Wolną Polskę, pomimo świadomości, że szanse na zwycięstwo były niewielkie, a karą będzie więzienie, śmierć i wyrzucenie poza nawias społeczeństwa.