Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Afisz zapowiadający wydarzenia wrześniowe związane z postacią Igancego Łukasiewicza

 

Cykl wydarzeń pofestiwalowych, odbywających się w kontekście Roku Łukasiewicza, rozpocznie się w czwartek 8 września 2022 r. o godz. 17:00 na Rynku Miejskim w Lubaczowie, gdzie przewidziano wernisaż wystawy plenerowej „Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat”, przygotowanej przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Tego samego dnia o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z autorami biografii poświęconej znanemu wynalazcy. Spotkanie pt. „Pożegnał świece i rozpędził świat – Ignacy Łukasiewicz” odbędzie się z prof. Piotrem Franaszkiem (Uniwersytet Jagielloński), prof. Pawłem Gratą (Uniwersytet Rzeszowski) i Anną Kozicką-Kołaczkowską (Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Kolejną odsłoną zapowiadanego cyklu będzie spotkanie filmowe „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Projekcje filmu TV Obiektyw odbędą się z kolei w piątek 23 września 2022 r. również w lubaczowskim MDK.

Ostatnim akcentem będzie natomiast spotkanie muzealne połączone z finisażem wystawy „Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat”. Zaplanowane na 30 września 2022 r. wydarzenie odbędzie się w Muzeum Kresów w Lubaczowie

Oferta Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Gminę Lubaczów i Województwo Podkarpackie, została wzbogacona z wątki popularyzujące postać Ignacego Łukasiewicza z uwagi na trwający Rok Ignacego Łukasiewicza. Został on ogłoszony przez Sejm RP w kontekście 200. rocznicy urodzin twórcy przemysłu naftowego, wynalazcy, farmaceuty, działacza społecznego i niepodległościowego.

Zapraszamy.

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP