Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ksiądz przed mikrofonem. W tle tłum

 


45. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska zawitała dziś na tereny diecezji tarnowskiej. W gościnne progi przyjęła ich tradycyjnie parafia w Jamach w powiecie mieleckim. Z pielgrzymami spotkał się także marszałek Władysław Ortyl.

 

Tradycyjnie już w Jamach pątnicy modlą się w intencji ojczyzny. Na przykościelnym placu z uczestnikami pielgrzymki modlili się również biskupi Jan Wątroba oraz Edward Białogłowski. Przybył także szef rzeszowskiej Solidarności Roman Jakim. Specjalne nabożeństwo pod hasłem „Wolność i Pokój” przygotowała grupa św. Kazimierza. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz rzeszowskiej katedry. Nawiązał do wielkich twórców i ich dzieł, które były słownym orężem w najtrudniejszych chwilach walki o wolność naszej ojczyzny.

 

Niesiemy dziś dziękczynienie za synów naszej ziemi m.in. Leopolda Lisa-Kuli czy Łukasza Cieplińskiego, którzy cierpieli za ojczyznę, za jej wolność oddali życie. Oddajemy także hołd, tym którzy walczyli orężem pióra – mówił ks. Gołąbek. Przypomniał genezę najważniejszych patriotycznych pieśni. Przywołał również postać Ignacego Łukasiewicza, który przyszedł na świat nieopodal Jam, w Zadusznikach, również na terenie dzisiejszego powiatu mieleckiego. Na koniec odwołał się do słów Ojca Świętego Jana Pawła II. – Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście. Zachowajmy te słowa w pamięci, traktujmy jak testament i wypełniajmy jak misję – podsumował ks. Krzysztof Gołąbek.   

 

Odniesieniem do postaci Ignacego Łukasiewicza było również zapalenie przed obrazem Matki Bożej, zamiast tradycyjnych świec – lamp naftowych, które są wiernymi replikami wynalazku Łukasiewicza. Nabożeństwo zwieńczyło symboliczne wypuszczenie białych gołębi.

 

Dziękujemy za słowo piękne i czytelne. Wsłuchaliśmy się dzisiaj w te słowa. Będziemy z nich czerpać naukę i wyciągać wnioski. Do zobaczenia na kolejnych etapach pielgrzymki – powiedział do pątników marszałek Władysław Ortyl, który przywiózł strudzonym pielgrzymom spory transport wody mineralnej. Z kolei Roman Jakim przywiózł sporej ilości słodyczy.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP